Haberler

Orda bir Dünya var uzakta

Bir an bakınca insana ''alçakgönüllü'' olmayı öğreten bu görüntü şu an Satürn gezegeni çevresinde dolaşan uydu aracı ''Cassini'' tarafından çekildi.

Gezegenimiz Dünya (ve uydumuz Ay) 1,4 milyon kilometre uzaklıktan ilk kez ''bu kadar mükemmel'' şekilde görüntülendi. Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu NASA 1997'de uzaya gönderdiği Cassini'nin 19 Temmuz'da Satürn yakınlarından geçtiği sırada çektiği bu görüntüleri yayınladı. NASA, ''bu görüntüler bizlere gezegenimiz Dünya'nın aslında evren içinde minicik bir toz zerreciği kadar büyük olduğunu tekrar hatırlattı'' diyor.

NASA ve Avrupa Havacılık ve Uzay Kurumu ESA'nın ortak projesi olan Cassini, yedi yılda 3,5 milyar kilometreyi aşan bir yolculuktan sonra Temmuz 2004'te Satürn yörüngesine girdi. Cassini'deki 90'lı yıllara ait kameranın 15 yılı aşan bir süreden bu yana hala çalışır durumda olmasına özellikle dikkat çeken NASA, görüntülerin ''buna rağmen'' hayret verici güzellikte olduklarını belirtiyor.

Dünya'nın ve Ay'ın sadece parlayan minik birer gök cismi olarak tanındığı bu görüntüler Satürn halkalarının harika güzelliğini de ilk kez bu kadar net sergiledi.

Meraklısına…

Bu güzel görüntüleri elde etmek, Cassini kamerasının ancak güneş ışınlarını görmediği bir anda çekim yapmasıyla mümkün. Bu yüzden meydana gelecek aşırı pozlanmayı önlemek için, Cassini Güneş'in Satürn'ün arkasında kalıp doğrudan görünmediği anı bekledi.

Haber: Dr. Ercan Çalışkan/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu