Haberler

Nuh`un Gemisi Essen`de

Almanya'nın Essen kentindeki Kültürlerarası Hafta kapsamında, Essen Burg Platz'da sembolik olarak Nuh'un Gemisi inşa edildi.

Nuh'un Gemisi'nin açılışına, Essen Belediye Başkanı Reinhard Paß, T.C Essen Başkonsolos Yardımcısı Ahmet Davaz, Essen Kültür,Spor ve Uyum Müdürü Andreas Bomheuer, diğer dinlerin temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Nuh'un Gemisi Projesi, ilk kez bu yıl Essen Belediyesi'nin desteği ile, Musevi, Katolik, Protestan ve Müslüman temsilcilerden oluşan ve bir buçuk yıl önce kurulan, Essen Dinler İnisiyatifi tarafından gerçekleştiriliyor.

Essen'in şehir merkezinde kurulan dev sahnede bir hafta boyunca hergün, çevre, kültür, din, spor konulu etkinlikler gerçekleştirilecek.

İslam ve Camiler Komisyonu Başkanı ve Dinlerarası İnisiyatif Grubu İslam temsilcisi Muhammet Balaban "Hz. Nuh'un Gemisi bir marka olacak, daha önce hiçbir yerde yapılmadı. En büyük çabamız, Almanların İslam'ın ne olduğunu televizyonlardan internetten değil, bizlerden, Müslümanlardan öğrenmeleri yönünde. O yüzden bu ortak çalışmaları yapıyoruz" diyerek çalışmalarını anlattı.

Hazreti İbrahim Sofrası'ndan çorba

Essen'in merkezinde çeşitli dinlerden insanların bir araya gelip Nuhun Gemisi'ni inşa etmesi elbette semboliktir ancak bu hoşgörü ve diyaloğun simgesidir diyen Balaban "Hz. İbrahim Sofrası diye bir çadır kurduk ve burada Essen'deki camilerin bir ikramı olarak çorba dağıtıyoruz, dedik. Bu Alman ziyaretçilerin çok hoşuna gitti. Çocuklarımıza okullarda, Hristiyanlık dini öğretiliyor tüm güzel yönleriyle. Ancak, akşamları televizyon ve internette çocuklar İslamiyetin en karanlık yüzünü görüyor. Biz de çocuklara böyle ortamlarda, İslamiyetin güzel yüzünü ve dinlerin ortak yönünü anlatmak istiyoruz.

Nuh'un Gemisi üç dinde de işleniyor. Büyük bir buluşma noktasıdır. Buraya pek çok kreş ve okuldan çocuklar, gençler geliyor burada dinler hakkında bilgi vereceğiz, ortak yönleri göstereceğiz,  ortak ve güzel yönleri göstermeye çalışacağız" diyerek, herkesi Nuh'un Gemisi'ne davet etti.

Nuh'un Gemisi ve Halil İbrahim Sofrası pazar gününe kadar ziyaret edilebilir.

Hülya Sancak/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu