Haberler

NiTAB: “Amaç yaşatmak”

NİTAB yani (Niederrhein Türkischer Akademiker Bund) Aşağı Ren Türk Akademisyenler Birliği. Temeli 1999 yılında Almanya'nın Mönchengladbach kentinde atılmış. NİTAB, her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazan boyunca etkinliklerine ara vermeden devam etti. Çeşitli şehirlerde üyeleri ve davetlileri ile birlikte 8 iftar düzenleyerek her kesimden insanı bir araya getirdi.  

Son iftar Essen Üniversitesi'nde düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu son iftar toplantısı sabah namazına kadar sürdü. Bu yılki ramazan etkinlikleri çerçevesinde toplam 8 kez bir araya gelen NİTAB'lılar Başkan Davut Karapınar'ın belirttiğine göre 8000 euro para toplamışlar. Karapınar paranın resmi kurumlar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söylüyor.

Geleneklerimiz kuşaklara aktarılmalı

Ve bayram geliyor. Davut Karapınar zaten son iftarda çağrısını yapmıştı; Ramazan Bayramı ailelerle birlikte, anneler babalar, çocuklar kim varsa hep beraber kutlanmalıydı. Öyle de oldu. Ailesi olanlar ailesi ile birlikte geldi Düsseldorf'taki Ren Nehri kenarına. Evlerde hazırlanan nefis yiyeceklerle, tatlılarla bir açık büfe hazırlandı. Mangallar yakıldı, semaverlerde çaylar demlendi. Herkesin memnun kaldığı mükemmel bir bayram kutlaması yaşandı. Mangaldaki kanatları mangal için Hünkar Restaurant, hazırlamıştı. Teşekkür ediyor Karapınar, "Bize her zaman yardımcı oluyorlar" diyor.

Kimi zaman mangalın başına geçip, köfteleri, sosisleri, kanatları kızarttı , kimi zaman masalarda yeni aralarına katılanları NİTAB'la ilgili bilgilendirdi. Karapınar. Niçin bu etkinlikleri düzenledikleri sorusuna "Geleneklerimizi burada bir şekilde yaşatmalı, çocuklarımıza gençlerimize aktarmalıyız. İftarlarda bir araya geliyoruz, bayramlarda bir araya geliyoruz, Almanya genelinde bir araya gelmeye çalışıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde olursak kültürümüzü bizden sonrakilere aktarabiliriz. Bizi bir arada tutan siyasi görüşlerimiz değil; bizi bir araya getiren, ortak değerlerimiz. Bunları yaşatmaya çalışıyoruz" şeklinde yanıt veriyor ve üyelere, ailelerine, tüm katılanlara emeği geçenlere teşekkür ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Konsolosu Hüseyin Emrah Kurt da sürpriz yapıp geliyor kutlamaya. NİTAB'la bayramlaşırken, etkinliklerine katılmaktan zevk aldığını bu birlik ve beraberliğin devam etmesi gerektiğini belirtiyor. "Hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim. Maalesef Almanya görevim sona erdi. Güzel anılarım oldu burada. Yolunuz Ankara'ya düşerse çayımı içmeden gitmeyin" diyor.  

Yemekler yendikten sonra sohbetler, oyunlar başlıyor, kimi voleybol kimi futbol, kimi yakantop (yakartop muydu yoksa 😉 oynuyor. Yağmur yağıyor hafiften.

Haber-Yorum: Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu