Haberler

Neonaziler toplum için tehlikeli

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) İçişleri Bakanı Ralf Jäger, istatistiklere göre aşırı sağcı terörün günlük yaşamı da tehdit eder hale geldiğini ifade etti.

Bakan Jäger, Eyalet Kriminal Dairesi Direkterü Dieter Schumann ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında aşırı sağcıların, siyasi eylemlerden daha çok, adi suçlar ve santaj, tehdit, adam yaralama, cinayet, gasp, cinsel taciz vb. gibi suçları da işlediklerini belirtti. Ralf Jäger, Almanya genelinde neonazi eylemlerinde artış kaydedilse de, NRW genelinde geçen yıla oranla bir artış olmadığını belirtti.

NRW 2012 yılı kriminal istatatistiklerine göre aşırı sağcılar, anayasaya aykırı ve suç teşkil eden eylemlerinin yanı sıra, genel kriminal çerçeve de daha fazla suça karışıyorlar. Bakan Jäger bu istatistiği, tutuklanmış olan bir neonazinin suç profilini anlatarak destekledi.

Sosyal problemli gençler katılıyor

Bakan Jäger, daha çok, gelecek kaygısı olan, kendine güveni olmayan gençlerin, onay, bir gruba ait olma hissi edindikleri neonazi çevrelerine katıldıklarını belirterek, onlari geri kazanmak, gruplaran ayrılmak isteyenlere yardım etmek için pişmanlık ve geri dönüş programları uyguladıklarını ifade etti.

"Onları ne kadar iyi tanırsak, o kadar erken önlem alabilir müdahale edebiliriz" diyen İçişleri Bakanı Jäger, aşırı sağcıların işledikleri suçlarla ilgili bazı rakamları basınla paylaştı.

170 Neonazi polis takibinde

2012 yılında 556 neonazi, 1387 adet genel suça karşılık, 3020 siyasi nitelikli suça karışmış, bunun 2020 adedi, yasak yayın, sembol bulundurma, gösteri ve yürüyüş kanuna itaatsizlik, propaganda gibi suçlar.  556 kişiden 20'si ise birer suç makinesi gibi. Yaklaşık 170 aşırı sağcı ise polisin sürekli takibinde. Neonazi eylemlerinin yaklaşık yüzde 77'si de aydınlatılmış.

Aachen, Dortmund, Köln Wuppertal, Hamm gibi neonazi eylemlerinin yoğun olduğu kentlerde 2012 de kurulan özel polis komisyonlarıyla, aşırı sağcılara karşı başarılı operasyonlar düzenlendiğini belirten Jäger "Operasyonlar sonucu Dortmund, Hamm ve Aachen da pek çok aşırı sağcı grubu yasakladık, bu şekilde neonazi şebeklerinde önemli gedikler açtık. Aşırı sağ ile mücadele uzun soluklu bir mücadele, pes etmeden mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu