Haberler

Dişi ve mağrur

Müslüman Çeçen moda tasarımcısı Belkıs Baharcieva, Düsseldorf'un seçkin otellerinden Steigenberger Park Hotel'de, tesettür modasına uygun kıyafetlerden oluşan ilk defilesini gerçekleştirdi.

Çeçenistan'dan ilticacı olarak Almanya'ya gelen Belkıs Baharcieava, tüm zorluklara rağmen, moda ve tasarım okuyarak, gönlünde yatan mesleği Almanya'da icra etmeyi başardı. Piyasada, kendisi gibi pek çok genç Müslüman kadın için hem modaya uygun, güzel hem de İslami kurallara uyan kıyafetler olmadığını farkeden Belkıs Baharcieva, kendi modasını yaratmaya karar vermiş.

ZABBARY- ilk Alman tesettür markası

Daha okul yıllarında, ZABBARY adındaki markasını yaratan Baharcieva.  Almanya'daki ilk Alman tesettür  markası olma özelliği de taşıyan Zabbary, Çeçencede çok yaygın olan bir kadın ismi ve "hayat dolu" anlamına geliyor. Marka, Müslüman kentli kadının dişiliğini vurgularken, aşırılığa kaçmıyor, sadelik ve şıklık ön planda.

İslamic Relief himaye ediyor

Savaştan zarar gören biri olarak, yardım ararken yolu İslamic Relief adlı insani yardım kuruluşu ile kesişen Baharcieva, kuruluş bünyesinde çalışan Nurcan Altun ile tanışıyor. Bu tanışma her ikisinin yollarını Nurcan Altun'un eşinin  Köln'deki terzi atölyesinde birleştiriyor. Belkıs Baharcieva'nın tasarımları Altun Moda Atölyesi'nde hazırlanıyor.

İslam'ı yeniden keşfettim

Daha önceleri tesettüre uygun kıyafetler giymediğini belirten Baharcieva, "Kendi içimde İslam'ı yeniden keşfettim, öğrencilik zamanımda İslam'a uygun giyinmeye karar vermiştim. Ancak piyasada, benim gibi tesettüre uygun giyinmek isteyenler için şık, kaliteli şeyler yoktu; çoğu eski model, zevksiz ve kalitesiz şeylerdi. Benim hayalim, Müslüman olmayan bir ülkede yaşayan, modern ve aktif şehirli Müslüman kadınlar için tesettüre uygun kıyafetler tasarlamak" diyor.

İlk defilesini, moda başkentlerinden biri olan Düsseldorf'un en seçkin otellerinden Steigenberger Hof'un salonunda İslamic Relief himayesinde gerçekleştiren  Baharcieva'nın kreasyonu, salonu dolduran çeşitli uluslardan davetlilerden tam not aldı.

Moda tasarımcısı Belkıs Baharcieva, Belkıs Baharcieva tasarımlarını sunan modellerle birlikte

 

 

Hülya Sancak/ Düsseldorf

 

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu