Haberler

Mungan`dan korsana tepki

Literatürk Festivali Almanya'nın Essen kentinde Murathan Mungan'la başladı. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Türk-Alman Edebiyat Festivali Literatürk'ün açılışına, festivale destek veren T.C. Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Başkonsolos Yardımcısı Ahmet Davaz, Essen Kültür Müdürü Andereas Bomheuer katıldı.

Başkonsolos Şule Özkaya festivali niçin desteklediklerini anlatan konuşmasında :"Ruhr Bölgesi'nde düzenlenen festival, Essen, Dortmund ve Gelsenkirchen'de düzenlenen etkinliklerle kültür, sanat ve özellikle edebiyat alanında iki ülke arasında paylaşımların öne çıkarılmasını, yazar ve okur arasında doğrudan bir iletişim ortamı yaratılmasını hedeflemekte. Festivalin, edebiyatımızın çeşitliği ve zenginliğini sanatçı ve aydınlarımızın entelektüel birikim, yetenek ve yaratıcıklarını Almanya'daki Türk topumunun yanısıra Alman dostlarımıza yansıtılmasını, bu çerçevede ülkemizin tanıtımına doğrudan katkı sağlamasını beklemekteyim" diyerek Literatürk Festivali'ni organize edenlere teşekkür etti. 

Kadından Kentler

Literatürk'ün bu yıl ki sloganı #kenthikayeleri. Festivalin açılış konuğu da ünlü yazar ve şair Murathan Mungan'dı.  Kadından Kentler adlı öykü kitabından seçtiği çeşitli öyküleri okuyan Mungan dinleyenlere, öykülerle ve öykü kahramanlarıyla ilgili bilgiler verdi. İki dilli yapılan etkinlikte Almanca çevirileri edebiyat çevirmeni Recai Hallaç yaptı.

Okuma esnasında izleyenler öyküleri büyük bir ilgiyle dinlerken, kimi zaman kahkahalara boğuldu. Mungan kitabını okuyanlara iki soru yönelterek "Bu sorulardan ilki kendimiz hakkında, ikincisi de öteki hakkında fikir verir. Kim olursak ne olursak olalım hepimiz hayatta başka biri olmak isteriz" sözleriyle okumayı bitirdi ve sevenlerinin sabırsızlıkla beklediği imza bölümüne geçildi.

Bunu imzalamam!

Uzun bir kuyruk oluşturan sevenlerine kitaplarını farklı renklerde kalemlerle imzalayan Mungan, kimi kitapseverlerin de kitaplarını korsan kitap oldukları gerekçesiyle "bunu imzalamam" diyerek geri çevirdi. Pek çok kişi okuma salonunda satılan kitapları satın alarak imzalatırken, bazıları da Mungan'ın daha önce satın aldıkları kitaplarını yanlarında getirmişlerdi. İmza sırasında kitaplarının korsan olduğunu duyan kitapseverler şoke oldular.

Kitapları inceleyin

Murathan Mungan'ın kitabını "bu korsan kitap bunu imzalamam" diyerek geri çevirdiği okurlardan biri de Melek Topaloğlu. Topaloğlu "Ben kitabı Türkiye'den almadım ki, Almanya'da bir etkinlikte satın aldım. Üzerinde euro olarak etiketi, hologramı da var, nerden anlayayım korsan olduğunu" diyerek üzüntüsünü dile getirdi. Murathan Mungan da elindeki orijinal bir kitabı göstererek, "Sizi anlıyorum, aldığınız yere muhakkak bildirin, araştırın, korsan kitaba karşı duyarlı olunmalı. Bakın sizin kitabınızın kağıdı, mürekkebi, baskısı farklı" diyerek kitap alırken dikkatli olunmasını ve kontrol edilmesini istedi.

9 Ekim 2013 tarihine kadar bir çok etkinlikle edebiyat severleri ağılayacak olan Edebiyat Festivali Literatürk'te 7 ekim günü gazeteci-yazar Can Dündar Essen Halk Eğitim'de Gezi Parkı olaylarını anlatacak.

Hülya Sancak/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu