Haberler

Muhabirlerden Fırat Sunel`e veda

Düsseldorf ve civarındaki medya mensupları, dört yıllık görev süresi sona eren Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel için bir veda kahvaltısı düzenledi.

Düsseldorf'un seçkin restaurantları arasında olan ve pazar kahvaltılarıyla ünlü Anfora Restaurant'da gerçekleştirilen kahvaltıya Başkonsolos Fırat Sunel, kendisi gibi görev süresi sona eren Konsolos Hüseyin Emrah Kurt ile birlikte katıldı.

Kahvaltı sırasında muhabirlerle samimi bir havada sohbet eden Fırat Sunel, görev bölgesindeki muhabirlerle uyumlu ve rahat bir çalışma ortamı bulduğunu ve bu kahvaltının da bu 4 yıllık süreçteki uyumlu çalışmanın bir mükafatı olduğunu ifade etti. Fırat Sunel, başkonsolos olarak ilk görev bölgesi olan Düsseldorf'la ilgili olarak, "Almanya'nın büyük ve nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu, ayrıca da 1 milyondan fazla Türkün yaşadığı eyaletlerden biri olan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV)'nin başkentinde başkonsolos olarak görev yapmak benim için önemli bir ayrıcalıktı" dedi.

Vedalar zor geliyor

Dört yıllık görevi süresince, sivil toplum kuruluşlarıyla güzel çalışmalar yaptıklarını belirten Sunel, "Halkla devlet arasında mesafeler olduğu yönündeki bazı önyargıların artık kalmadığını düşünüyorum, KRV benim hayatımın 15 yılının geçtiği bir bölge. Burası benim Bonn ve Essen'den sonra 3. görev bölgem. Zaten Almanya'da Bochum Üniversitesi'nde okudum. Çocukluğum gençliğim buralarda geçti, bir çok anılarımın olduğu bölge burası. Evim ve ikinci vatanım olarak benimsediğim buradan ayrılmak, elbette zor bir olay. Bir anlamda kalbimin yarısı burada kalacak. Görev bölgemde yaşayan ve daha öncelerden tanıdığım yüzlerce vatandaşımızla kaynaştık ve güzel anıları, birlikte paylaştık. Diplomat da olsak, vedalar bize de zor geliyor" şeklinde duygularını ifade etti.

Düsseldorf'tan Eritre Büyükelçiliği'ne

Fırat Sunel, Düsseldorf başkonsolosluğu görevinin sona ermesinin hemen ardından Afrika Boynuzu'nda Türk elçiliği olmayan ülkelerden biri olan Eritre'ye büyükelçi olarak atandı. Sunel yeni görevi için, "Benim için heyecan verici bir görev. Orada elçiliği ben kuracağım. Burada vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için çalışıyorduk, orada da daha farklı bir görevle; ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek için çalışacağız" diyerek, yeni görevi ve görev bölgesi ile ilgili bigiler verdi. Sunel uzun bir kahvaltı ve sohbet sonrası medya mensuplarıyla vedalaştı.

Muhabirce/ Düsseldorf

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu