Haberler

Moers ırkçılığa karşı yürüdü

Geçtiğimiz günlerde Moers şehrinde bulunan Am Kamin adlı eski bir otel duvarına ırkçı yazılar ve işaretler yapılmıştı. Moerser Bündnis für Toleranz- und Zivilcourage (Moers Tolerans ve Sivilinisiyatif Birliği) bir protesto yürüyüşü düzenleyerek, Moers`te ırkçılara yer olmadığını vurguladı.

Daha önceleri otel olarak işletilmekte olan Am Kamin isimli mekana önümüzdeki günlerde ağırlıklı olarak Suriyeli göçmenlerden oluşan 16 Mülteci ailenin yerleştirilmesi planlanıyor.

Irkçıların Moers`te işi yok

Moers merkezinden otelin bulunduğu yere kadar uzanan yürüyüşe yaklaşık 300 kişi katıldı. 20 dakikalık yürüyüş boyunca ırkçı tutumlar protesto edildi. Bu destek karşısında memnuniyetini dile getiren Moers Belediye Başkanı Christoph Fleischhauer “Bugün gerçekleştirilen etkinliğe bu kadar çok insanın katılmasını sevindirici ve ilginç buluyorum. Burada barışçıl ve partiler üstü bir inisiyatif sergileniyor. Moers şehrinin tüm vatandaşları severek bağrına bastığını gösteriyoruz” dedi.

Yürüyüşte hazır bulunan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti SPD Meclis Grubu Uyum Politikası Sözcüsü İbrahim Yetim “Bu etkiliğin sadece iki gün önce duyurulmasına rağmen bu kadar çok vatandaşın katılması beni çok sevindirdi. Burada bizler Moerste ırkçıları ve burada bu tür yazıları istemediğimizi ve bundan da doğabilecek sonuçları istemediğimizi göstermek için toplandık. Yoğun bir katılım olduğu için bu şehirle gurur duyuyorum. Bu katılımla Nazilerin Moerste işi yok diyoruz” dedi.

Hoşgeldin kültürü gerekli
Mültecilerin ikamet edecekleri binaya Hoşgeldiniz pankartları asıldı. Moers`teki vatandaşlar tarafından Hoşgeldiniz mesajları bırakılırken Yeşiller Eyalet Milletvekili Monika Düker da “Burada ki etkinliğe çok sevindim, çünkü vatanından sürülen,harpten, mecburiyetten bizlere sığınan insanlar için bir Hoşgeldin Kültürü lazım. Hiçbir insan vatanını sebepsiz terk etmez. Bu insanlar Moers`te insancıl bir kabulü hak etmişlerdir. Bu sebepten dolayı bunca insanın burada bugün bir işaret bırakmalarını çok önemli buluyorum. Burada Moerslü vatandaşların gelecek olan insanlara kucak açacağına inanıyorum. Bundan sonra da duvarlara ırkçı yazılar yazacak kimse kalmayacağını ümit ediyorum” dedi.

Kimse isteyerek vatanını terketmez

Yürüşün gayet sakin ve olması gerektiği gibi geçtiğini bildiren Polis Basın Sözcüsü Andrea Margraf “Bugün yaklaşık 300 vatandaş bu etkinliğe katıldı. Yürüyüş organizatöriyle daha önceleri yapmış olduğumuz anlaşmalara tamamen uyuldu” dedi.

Moers Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Güneş “Toplumun bu tür olaylara karşı tepkisini göstermesi güzel. Ancak bu protestoyla kalmamalı. Bu toplum, savaşın yaşandığı ülkelerde ve kendi ülkelerindeki politikaların etkisinde olduğunu ve oralara milyarlarca dolarlık silahlar sevk edilmesiyle savaşın körüklendiğini bilmeli ve bunu protesto etmeli” diyerek, binlerce insanın vatanını terk ettiğini ve hiçbir insanın isteyerek vatanını terk etmiyeceğini, bunda devlet politikalarının büyük etkisi olduğunun bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Artık yeter dedik

Öğrenci Ebru Güneş “Ben de burada ırkçılığa, milliyetçiliğe karşı bir duruş sergilemek  için buradayım. Mültecileri tüm kalbimizle selamlıyoruz. Ben mültecilerin haklarının daha da düzeltilmesi taraftarıyım. Onların Moers`ten kovulmalarını istemiyorum onlarla beraber yaşamak istiyorum sözleriyle düşüncelerini ifade etti.  

Organizasyon sözcülerinden Hajo Schneider “20 yılın üzerinde bu tür ırkçılığa karşı etkinlikler yapmaktayız. Geçtiğimiz günlerde bu duvara yazılan yazıları duyduğumuzda artık yeter diyerek tepkimizi göstermek istedik. Bugün de buraya bu kadar çok vatandaşın katılması ve sakin bir etkinlik gerçekleştirilmesi bizi çok memnun etti” dedi.

Ajans Medyator/ Moers

Edit: Muhabirce Redaksiyon

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu