Haberler

Minareden ezana izin çıktı

Almanya`nın Gladbeck şehrinde bulunan DİTİB Gladbeck Türkiye Camisi`nin minaresinden 8 yıl sonra ilk kez ezan okundu. 1997 yılında ibadete açılan camiden ezan okunmasını cemaat sevinçle karşıladı.

8 yıl sonra ezana izin çıktı

Gladbeck şehrinde phönix caddesinde 1976 yılında kurulan ve daha sonra cemaati arttıkça adres ve bina değiştiren Türkiye Camisi Derneği, 1995 yılında Wielandstrasse`de minareli ve daha büyük bir cami binasının temelini attı. Yeni cami binası, yoğun çalışmaların ardından 1997 yılında ibadete açıldı.

Caminin ibadete açılmasının ardından yönetim, minareden ezan okunabilmesi için Gladbeck belediyesi ile görüşmelere başaladı. Yıllar süren görüşmeler sonrasında, Gladbeck Belediye Başkanı Ulrich Roland`ın büyük desteğiyle de minareden ezan okunmasına izin çıktı. Dün, cuma namazında ilk kez minareden ezan sesi yükseldi. Türkiye Camisi Din Görevlisi Kasım Oğan`ın ilk kez minareden okuduğu ezanı, Türkiye Cami Derneği Başkanı Nadir Kahraman, 2. başkan Figen Güdül Turpçu, dernek muhasibi Mehmet Güntekin, Münster Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ateşesi Yunus Yüksel, Türkiye`den davetli olan Prof.Dr. Enbiya Yıldırım, Prof.Dr. Bünyamin Erul, UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik ve çok sayıda cami cemaati cami bahçesinde dinledi.

Günde 1 defa ezan okunacak

Gladbeck DİTİB Türkiye Camisi Derneği`nden yapılan açıklamaya göre, Gladbeck belediyesi gelen olumsuz tepkileri de değerlendirerek, hafta sonu hariç her gün sadece öğle namazı için ezan okunmasına izin verdi. Haziran ayında başlayacak olan ramazan ayı boyunca da, akşam ezanının okunabileceği belirtildi.

Basın davet edilmedi

Ezan okunmasına dair şehir idaresinin izin vermesinin ardından, bazı çevrelerin belediye üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu belirtilirken, gelen olumsuz tepkiler nedeniyle de, Türk ve Alman basını konuyla ilgili olarak bilgilendirmek için camiye davet edilmedi.

Hep bugünü bekledik

Minareden ezan okunmasıyla büyük bir sevinç yaşadığını söyleyen Türkiye Camisi Dernek Başkanı Nadir Kahraman, “Cami binamızı minareli olarak yaptık, ama bir türlü ezanın minareden okunması için izin alamıyorduk. Yıllardır minareden ezan sesini duymayı bekliyorduk, bugün bu hasretimiz sınırlı da olsa sona erdi. Minareden ezan okunduğu sırada yaşadığımız sevinci, tarif etmemiz imkansız, çok mutlu olduk. Yıllar önce bu minareden ezan sesini duyabilmek için, cami binamıza binlerce para yardımında bulunan ve ezanı dinleyemeden vefat eden cami cemaatımız için üzgünüz. Mekanları cennet olsun. Keşke daha önce izin verilseydi de, o insanlar da bu güzel anı yaşayabilseydi. Cami inşaatından bugüne kadar, cami binamıza yardım eden tüm cemaat ve vatandaşlara çok teşekkür ederim” sözleriyle duygularını ifade etti.

Türkiye Camisi Derneği Muhasibi Mehmet Güntekin de, “Minareden ezan okunması bizi çok mutlu etti. Buna katkısı olan cami yönetimimize ve Gladbeck belediyesine teşekkür ediyorum“ dedi.

Muhabirce/ Gladbeck

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu