Haberler

Metanetin simgesi Mevlüde Genç`e liyakat nişanı

H.Kraft, M.Genç, S. LöhrmannKuzey Ren Westfalya Eyalet Başbakanı Hannelore Kraft, dün, 11 kişiye NRW Liyakat Nişanı verdi. NRW Liyatak Nişanı verilenlerden biri de Solingen kundaklamasında 5 aile ferdini kurban veren Mevlüde Genç'ti.

Kraft konuşmasında, "Bugün çok özel insanlara ödül takdim ediyoruz. Onlar başkalarına yardım eden, toplumsal değerlere sahip çıkan örnek insanlar; değerler olmadan toplumsal yaşam sürdürülemez. Onlar insanlık için toplum için kendi alanlarında çalışmalarıyla katkılarıyla takdirimizi kazandılar. Çalışmalarının değeri ölçülemez, toplumumuzu güçlendiren bir arada tutan katkılarından dolayı eyalet hükümeti adına tüm kalbimle kendilerine  teşekkür ediyorum" diyerek liyakat nişanıyla ödüllendirilecek şahsiyetleri tanıttı.

Kraft "Sizin için, insanlık onuru, adalet, dayanışma, tolerans ve sivil inisiyatif içi boş kavramlar değil, aksine sizler yıllardır bu kavramlara hayat veriyorsunuz" dedi ve tanıtım konuşmalarından sonra liyakat nişanlarını sahiplerine takdim etti.

Liyakat takdim konuşması

H.Kraft, M.Genç, S. Löhrmann- Foto: Land NRW / R. SondermannÖdül takdim konuşmasında Mevlüde Genç tanıtıldı: 40 yıl önce ailesiyle Türkiye'den Almanya'ya gelen Mevlüde Genç, dil bilmese de komşularıyla iyi ilişkiler kurdu, çocuklarıbirlikte oyunlar oynadı. 29 Mayıs 1993'te ise hayatı altüst oldu. Solingen'deki evinde kundaklama sonucu 5 aile ferdini kaybetti.

4 Alman genci tarafından gerçekleştirilen yabancı düşmanlığı motifli bu korkunç eylem, onun iki kızının, iki torununun ve bir yeğeninin hayatına maloldu. Tüm Almanya bu eylem karşısında dehşete kapılmıştı.

Genç, hep barış çağrısı yaptı
Ancak Mevlüde Genç bu durumda metanetli davranarak, saldırıdan hemen sonra bile barış çağrısı yaptı: Sadece karşılıklı saygı ve anlayışla, değerlere saygıyla böyle bir olayın bir daha olmasının önüne geçebiliriz, diyordu.

Bu korkunç saldırıya rağmen, Genç ailesi Solingen'de kalmaya devam etti. 1995 yılında Alman vatandaşlığına geçen Mevlüde Genç, bir kez daha birlikte barış içinde yaşamanın işaretlerini verdi. Mevlüde Genç, hep barış ve birlikte yaşam mesajları verdi, hiçbir zaman kin ve nefret ve intikam söylemleri olmadı. Eylemi yapanlara bile kin ve nefret dolu söylemlerde bulunmadı.

O insanların birbirine yardım etmesini, anlayış ve hoşgörü göstermesini istiyor. Bu davranışıyla Mevlüde Genç inançlı bir Müslüman olarak dinler ve kültürlerarası anlaşmaya önemli bir 

Foto: Land NRW / R. Sondermann

katkı sunuyor. Mevlüde Genç yabancı düşmanlığına karşı ve sürekli kin nefret yayanlara karşı onları susturan güçlü bir ses oldu. Gösterdiği bu büyük insanlıkla, hepimizin tüm dinlerin kültürlerin ülkemizde nasıl barış içinde yaşayabileceğine örnek olan Mevlüde Genç Hanıma büyük bir saygı ile Eyalet Liyakat Nişanı'nı takdim ediyoruz.

Mevlüde Genç ile birlikte 11 kişiye NRW Liyakat Nişanı takdim edildi: Dietmar Bär- Berlin, Klaus J. Behrendt-Berlin, Alfred Beyer-Mülheim an der Ruhr, Anke Brunn Staatsministerin a.D.- Köln, Mevlüde Genç- Solingen, Heinz Hilgers- Dormagen, Friedrich Joussen- Duisburg, Hartmut Miksch-Düsseldorf, Dr. med Niels Pörksen- Bielefeld, Helmut Schorsch- Duisburg Heinrich Schwettmann- Hüllhorst

KRV Eyalet Liyakat Nişanı 1986 yılında Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin 40.yılında oluşturuldu ve sosyal ve toplumsal angajmanlarından dolayı seçilen şahsiyetlere takdim ediliyor. Toplamda 2500 adet olan liyakat nişanı 1986'dan bu yana 1500 kişiye takdim edildi.

Foto: Land NRW / R. Sondermann

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu