Haberler

Literatürk`e Danışma Kurulu

Can Dündar ve Sabine Adatepe Her yıl olduğu gibi bu yıl da ekim ayının ilk haftasında başlayacak olan Edebiyat Festivali Literatürk`e danışma kurulu oluşturuldu.

10.yıl özel

Almanya ve Türkiye kültür hattında tanınmış kişilere yer vermek ve daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla bu yıl bir danışma kurulu oluşturduklarını belirten Literatürk organizasyon kurulundan Semra Uzun Önder, bu yıl ayrıca 10. yıllarını kutlayacaklarını ve çok zengin bir program hazırladıklarını belirtti.

Türkiye ve Almanya`dan ünlüler kuruldaSemra Uzun Önder

Danışma kurulunda gazeteci-yazar Tanıl Bora, Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı Genel Müdürü Dr. Andreas Goldberg, gazeteci- yazar Can Dündar, gazeteci- belgesel yönetmeni Osman Okkan, Almanya Yazarlar Birliği Başkanı ve Almanya PEN üyesi İmre Török,  tiyatro yönetmeni ve dramaturg Christian Scholze,  kültür-sanat eleştirmeni- gazeteci Sibel Oral, yazar ve cevirmen Sabine Adatepe, Essen Merkez Kütüphane Müdürü Klaus-Peter Böttger, sanat danşmanı Serap Türkel Ayık ve sanat danışmanı Melek Topaloğlu yer alıyor. Goldberg ve Bora danışma kuruluna eşbaşkan olarak seçildiler.

Kültürlerarası diyalog için vazgeçilmez bir program

TAM Vakfı Genel Müdürü Dr. Andreas Goldberg danışma kurulundaki göreviyle ilgili olarak “Bu yıl 10. yılına giren Edebiyat Festivali Literaturk, Almanya`da kültürel yaşamda yerini aldı ve toplumun kültürel eğitim ve gelişiminde önemli bir unsur oldu. Literatürk kendine özgü programlarıyla herhangi bir edebiyat festivalinin de ötesinde, kültürlerarası diyalog için vazgeçilmez bir platform oldu. Bu bağlamda Literatürk`ün danışma kurulunda yer almak benim için bir onur” şeklinde konuştu.

Eşbaşkan Tanıl Bora ise, danışma kurulu ile ilgili duygularını “Çocukken Almanya`nın Köln kentinde geçirdiğim iki yılın etkisi bugün bile sürmekte. Hala FC Köln`ü tutuyorum, Heinrich Böll`ü zaten seviyorum, ama daha çok onun da Kölnlü olması hoşuma gidiyor. Bir şekilde Rhein Ruhr Bölgesine sempati duyuyorum yakınlık hissediyorum (Elbette ki Ruhr BBölgesinden insanların, Kölnlülerden pek hazzetmedigini -ya da tam tersi- biliyorum). Literatürk elbette ki Ruhr Bölgesine ait bir etkinlik. Bu oluşumun içinde olmaktan, küçük de olsa nir katkı sunmaktan memnuniyet duyarım. Bu benim için bir tür çocukluk yıllarına geri dönüş gibi” sözleriyle ifade etti.

Edebiyattan öte kültür sanat festivali

Tanil BoraFestival sadece edebiyatla sınırlı kalmıyor. Film gösterimleri, müzik dinletileri de festival kapsamında yer alıyor. Almanya´daki ilk Türk-Alman Edebiyat Festivali olan etkinlik simdiye dek Murathan Mungan, Ahmet Ümit, Mario Levi, Ayse Kulin, Murat Uyurkulak,  Tanil Bora, Asli Erdogan, Ayfer Tunc, Murat Gülsoy, Can Dündar, Sema Kaygusuz, Nedim Sener, Hasan Ali Toptas, Ayla Kutlu gibi Türk edebiyatının saygın isimlerini ağırladı.

Literatürk aynı zamanda okullara yönelik projeler, yeni yeteneklere kendilerini ifade edebilecekleri bir alan sunmak ve toplumsal sorunların çözümüe dair edebiyat cevrelerinin seslerini duyurabileceği bir platform sağlamak bakımından özel bir toplumsal sorumluluk da yüklenmiş bulunmakta.

Can Dündar “Gezi” ile geliyor

Bu yıl yine Can Dündar festivalin konukları arasında. Gezi olaylarıyla ilgili olarak yaptığı belgesel 20 Eylül`de Essen Üniversitesi`nde gösterilecek. Belgeselle ilgili olarak Can Dündar “Gezi, herhalde tarihin en çok görüntülenen eylemlerinden biri. Her göz, bir kayıt makinesiydi adeta; her telefon, bir kamera. O yüzden belgesele, çekilen o görüntüleri isteyerek başladık. Geçen Haziran başında: `Çektiklerinizi paylaşırsanız belgeselimize katkı sağlarsınız` dedik. 1000’i aşkın görüntü geldi” diyor.

Açılışta Zaimoğlu ve Günday var

Literatürk`ün 1 ekimde Essen`deki Glückauf Sineması`nda yapılacak olan açılışında konuklar Almanya`dan yazar Feridun Zaimoğlu ve Türkiye`den Hakan Günday.

Lilo Wanders de konuklar arasında

Imre TörökAyrıca Emrah Serbes, Alper Canigüz, Murat Uyurkulak Türkiye`den diğer yazar konuklar. Gerhard Meier, Almanya`nın ünlü polisiye yazarı, Der Spiegel dergisinin en çok satanlar listesinde olan Wolfgang Schorlau ve Almanya`nın ünlü transvestiti Lilo Wanders de festivalin diğer konukları.

Etkinlikler yoğun

Alman Yazarlar Birliği Başkanı Imre  Török ve Tanıl Bora ile “Vergessen als Nationalsport? Vergangenheitsbewältigung und Gedächtniskultur, Türkei und Deutschland im Vergleich” (Ulusal bir spor türü olarak Unutmak) etkinliği düzenlenecek.  Alman ve Türk toplumlarının unutma kültürü karşılaştırılıyor.

NSU tarfindan babası öldürülen Semiha Şimşek´in yazdığı kitabı Christian Scholze tiyatroya uyarladı. NRW prömiyeri Literatürk`te yapılacak: “Schmerzliche Heimat”

Kulturtechniker ile Trabzon´a kadar varan Karadeniz turu yapılacak tabiki bu bir müzikli okuma yolculuğu.

Ve festivalin kapanış konseri Yeni Türkü`den

Literatürk ile ilgili geniş bilgi için: http://www.literatuerk.com/

Muhabirce/ Essen

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu