Haberler

Kutlamalar anmaya dönüştü

Soma'da yaşanan maden faciası, Türkiye'de olduğu kadr Türkiye dışındaki vatandaşları da yasa  boğdu. Facianın 23 nisan ve 19 mayıs kutlamalarının yapıdığı haftalara denk gelmesindne dolayı pek çok kutlama, eğlenceden öte, Soma madeninde hayatını kaybedenleri anmaya ayrıldı.

Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğinde de, eğlence bölümünü iptal ederek Soma faciasında hayatını kaybedenler anıldı.

Etkinlik çok önceden planlanmış, görkemli bir kutlama için planlar yapılmıştı. Ancak kutlama öyle olmadı. Dernek yetkilileri tarafından etkinlik alanında göndere çekilen Türk ve Alman bayrakları yarıya indirilirken, programın gerçekleştirildiği podyumda „Soma Şehitlerini Saygıyla anıyoruz“ yazısı asıldı

Etkinlikte birer konuşma yapan  Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Bülent Karabiber, Avrupa Milli Merkez'in Başkanı Dursun Arı ve Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, Soma faciasına dair üzüntülerini dile getirdiler. Katılımcıların daha çok sohbet ettiği etkinlikte, duygusal şarkı ve şiirler seslendirildi.

Soma için bağış kampanyası

Etkinlikte Soma için bağış kampanyası başlatan Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği yetkilileri, kampanyanın daha da genişletileceği ve toplanan yardımların Soma'ya iletileceğini belirttiler. ADD Başkanı Bülent Karabiber "Biz her yıl olduğu gibi coşkulu bir 19 Mayıs kutlaması için, aylarca hazırlık yaptık. Ama Soma faciası yaşanınca, eğlence bölümünü iptal ettik. Herkesi yasa boğan bir facia ortasında, biz burada eğlenemezdik. Program kapsamında olan futbol turnuvasını gerçekleştirdik ve ardından Soma ağırlıklı memleket sohbetleri yaptık" sözleriyle etkinliğın içeriğini anlattı.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu