Haberler

Krefeld`te muhteşem konser

Krefeld Türk Müziği Topluluğu büyüledi

Krefeld'te Seidenweberhaus'ta mükemmel bir dinleti sundu. Şef Haluk Yücel yönetimindeki koroya, TRT saz sanatçıları eşlik etti. 1200 kişilik konser salonunu dolduran şarkıseverler, konser sonunda Krefeld Türk MüziğiTopluluğu'nu alkış yağmuruna tuttu.

Koro Türk Sanat Müziği'nden eserleri icra ederken, solistler Nagihan Aksel, Leyla Kanat,  Necla Dolap, Semir Sürmelioğlu, Melek Topaloğlu, Belgin Drawert, belleklerde yer etmiş, Manolyam, Bir Bakış Baktın, Aşka Gönül Vermem ve Yine Bir Gülnihal gibi eserleri mükemmel yorumladılar. Şef Haluk Yücel'in 19 Mayıs için bestelediği, 3 bölümden oluşan eser ve Atatürk'ün sevdiği şarkılar izleyenlerden büyük alkış aldı.

İki bölümden oluşan konserin ikinci bölümünde, TRT Çello sanatçısı Dilek Yüzlüer 1991'den beri çello çaldığını ifade ederek, ilk defa şarkı söyleyeceğini belirtti. Söylediği birbirinden güzel şarkılada zaman zaman seyircilerin de eşlik ettiği Dilek Yüzlüer, Alman ve Türk izleyicilerin doldurduğu salonda alkış yağmuruna tutuldu.

 

Müzikle iletişim

Krefeld Türk Müziği Topluluğu'nun kurucusu ve şefi olan Haluk Yücel, çalıştırdığı farklı korolar ve çocuk koroları da olduğunu belirtti ve "Yaklaşık 50 yıldan beri Almanya'da yaşayan Türkler olarak müziğimizin özelliklerini estetik bir bakış açısıyla sergileyebilmek, gerek Türklere, gerekse Alman dostlarımıza zevk ve duygularımızı müzik aracılığıyla sergileyebilmek, bu konserlerimizin amacını oluşturuyor" diyerek çalışmalarının amacını özetledi.

Konseri izleyenler arasında bulunan T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel de konser sonunda sahneye davet edildi ve kısa bir konuşma yaptı. Sunel, kültür sanat etkinliklerinin milletler ve ülkeler arasındaki ilişkilerin üst düzeye çıkarılmasında önemli olduğunu vurgulayarak, Krefeld Türk Müziği Topluluğu'nun da bunu en iyi şekilde yerine getirdiğini belirtti.

Fırat Sunel ayrıca, Haluk Yücel'in 19 Mayıs için bestelediği eserin kendisine ilham verdiğini ifade ederek, bu eserdeki bölümlere uygun olarak Kurutuluş Savaşı esnasında Mustafa Kemal'in Anadolu halkı ile buluşmasını anlatan üç kısa hikaye anlattı.

Hülya Sancak/ Krefeld

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu