Haberler

Köpi Arena vs. Lanxess Arena

Köpi Arena Lanxess Arena'ya karşı

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı, Almanya'nın Oberhausen kentindeki Köpi Arena'da düzenlediği geniş katılımlı bir etkinlikle kutladı.

Başbakan Erdoğan'ın da aynı tarihte, bir sivil toplum kuruluşunun 10.yıl kutlamasına katılmak için Köln'deki Lanxess Arena'ya gelmesi akıllar arenalar düellosunu getirdi. TGB'nin aylar öncesinden hazırlandığı dev kutlama, Soma faciasından dolayı anma etkinliği şeklinde yapıldı. Etkinliğin tüm gelirinin Soma'ya bağışlanacağı bildirildi.

Türkiye'den Duman, Resul Dindar, Cem Adrian gibi sevilen sanatçıların ve Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Soner Yalçın, Nasuh Mahruki'nin konuşmacı olarak davet edildiği etkinlik saat 19.00'da başladı ve gece geç saatlere kadar sürdü. 

Etkinlikte davetliler arasında bulunan Avrupa Milli Merkez Başkanı Dursun Arı ayrışma bölünmeye karşı birlik olunması gerektiğini ve gençleri desteklediklerini belirten bir konuşma yaptı. Konuklar arasında bulunan, Almanya'da yaşayan genç boksör Ünsal Arık (Patron) da, kısa bir konuşma yaptı.

El Zeydi de davetliler arasındaydı

12 bin kişilik Oberhausen König-Pilsener Arena’da düzenlenen Gençlik Buluşması TGB Avrupa'nın ilk büyük çaplı organizasyonuydu. Almanya ve Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, İsviçre, İngiltere, gibi pek çok ülkeden onbini aşkın insan Oberhausen Arena'ya aktı. Gezi olalarında hayatlarıni kaybeden gençlerin aile bireylerinin de katıldığı etkinliğin sürpriz konuğu, Bağdat’ta ABD Başkanı Bush’a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi oldu. Zeydi'nin yaptığı kısa konuşmayı, Abdullah Cömert'in babası Türkçeye çevirdi.  

Kalbimiz Soma'da

Üzerinde "Kalbimiz Soma'da“ yazılı dev bir pankatla sahneye çıkan Avrupa Türkiye Gençlik Birliği Üyeleri izleyenlerden büyük alkış aldı.  ATGB Başkanı Tunç Akkoç "2006'da elli kişi ile yola çıktık, şimdi sayımız milyonlara ulaştı" dedi. Akkoç, Etkinliğimiz bir anlamda Soma ile dayanışma gecesiydi. Aynı zamanda Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olan Gezi Direnişi'nin yıldönümünü kutladık.En önemlisi de 19 Mayıs bayramımızı kutladık, çok yönlü bir etkinlik gerçekleştirdik" sözleriyle etkinliği özetledi.

Akkoç: "Türkiyeyi biz temsil ediyoruz"

"Herkes Almanya, Avrupa 24 Mayıs tarihinde, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde gerçekleştirelecek toplantılardan bir Türkiye değerlendirmesi yapacaktı. Biz başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köln'de Lanxess Arena'da katılacağı toplantıda ortaya çıkacak tablonun Türkiye'yi, Türk milletini, çağdaş Türkiye'yi yansıtmayacağını iddia etmiştik. Türkiye'yi aslında değiştirmenin, bir anlamda yeniden Atatürk Cumhuriyeti'nin yoluna sokmanın yönteminin bu olduğunu düşünerek, böyle bir organisazyon gerçekleştirdik. Türkiye Barolar Birliği Başkanı aramızdaydı. Gezi olaylarında de kaybettiğimiz kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın bazı yakınları aramızdaydı. Kızlı erkekli binlerce genç vardı. Modern insanların ve çağdaş kadınların yer aldığı bir etkinlik gerçekleştidik. Türkiye'yi bu tablonun yansıttığını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.  

Akkoç, 24 Mayıs'ta Kuzey Ren Vestfalya'da yapılan farklı etkinliklerin aslında kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağladığını belirterek "Almanya'nın Avrupa'nın ortasında iki farklı Türkiye tablosu sergilendi. Ve Almanya, Avrupa bu iki farkli organizasyona bakarak bir mukayese yapabildi. Biz burada bu mukayesenin iki farklı Türkiye tablosunun görülmesi açısından, farklı etkinliklerin yapılmasını olumsuz olarak algılamadık. Biz etkinliğimizi çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdik" sözleriyle etkinlikleri değerlendirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr Metin Feyzioğlu, etkinliğin en çok ilgi gören davetlisiydi. Feyzioğlu salonda gündeme dair bir konuşma yaptı. Feyzioğlu ile yaptığımız ayrıntılı söyleşiyi ayrıca yayınlayacağız.

Gençlik şöleninin müzikal bölümünde çeşitli sanatçılar ve folklor grupları sahne aldı. Cem Adrian sahnede ben çok iyi konuşamıyorum, ama iyi şarkı söylediğimi söylüyorlar diyerek, sahnede kendine özgü tarzıyla birbirinden güzel şarkılarını seslendirdi.

Resul Dindar: İnsanlığımızı hatırlayalım

Gençlerin çoğunlukta olduğu gecede, sahne alan Resul Dindar ve ekibi, sahneye madenci baretleriyle çıktı. Burada sizinle olmaktan mutluyum diyen Dindar sevilen şarkılarını salondakilerle birlikte söyledi. Bir ara "sevdaliyum sevdali" türküsünü söylerken sahne kenarındaki Türk bayrağını eline alıp sahnede tur atan Dindar, salonu alkışlara boğdu.

"İnsan olduğumuzu hatırlayalım, insan hayatına değer vermemiz gerektiğini hatırlamamız lazım Soma gibi facilar daha önce de yaşandı. Bu bir tesadüf ya da kaza değil önemsemediğimiz birşeylerin sonucuydu" diyen Resul Dindar, "İnsan hayatının değerli olduğunu ve insan hayatına değer vermemiz gerektiğini hatırlamalıyız. Bundan sonraki süreçte, insanın her alanda değerli olduğunu saygının sevginin iyi niyetin pek çok şeyi çözebileceğini yansıtmak gerekiyor" sözleriyle gündemi değerlendirdi.

Son olarak sahneye Duman çıktı. Sevilen şarkılarını gençlerle birlikte seslendiren Duman grubuyla Avrupa Türkiye Gençlik Birliği'nin organizasyonu sona erdi.

Hülya Sancak/ Oberhausen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu