Haberler

Kendi kendine yardım

Serhat Ulusoy, (soldan2.) ve Umut Ezel (sagdan 4.)Sağlık Sigortası AOK'nın desteklediği, sağlık konusunda yardımlaşma ile ilgili iki proje, Essen kentinde düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı. Türklere yönelik, "NRW Sağlık Yardımlaşma ve Göç" ile "Yardımlaşma Köprüler Kurar" projeleri, Türklerin sağlık sorunlarında, kendi aralarında birbirlerine yardımcı olmaları için biraraya gelmelerini, gruplar kurmalarını amaçlıyor.

Hastalık durumlarında kendi aralarında birbirlerine yardım etme amaçlı oluşturulan yardımlaşma gruplarının göçmenlere ve özellikle de Türklere daha iyi tanıtılması gerektiğini ifade eden "Sağlık Yardımlaşma NRW ve Göç" projesi yöneticisi Umut Ezel, camilerde, derneklerde  bu grup çalışmalarını Türklere tanıttıklarını söyledi. "Yardımlaşma  köprüler kurar" projesi sorumlusu Serhat Ulusoy ise, kültürel nedenlerle Türklerin hastalık ve rahatsızlıklarını sakladıklarını, bunlara doktorda ya da aile içinde çare bulmaya çalıştıklarını ifade ederek, sağlık yardımlaşma gruplarında aynı hastalığa yakalanmış kişilerle bilgi alışverişinin, hastalıkların tedavisinde ve doğru doktorun bulunmasında önemli katkı sağladığını belirtti.

Kendine güven artıyor

Genellikle göçmen kökenli insanlar hastalιklarıyla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Buna dil ve  Alman sağlık sistemi hakkındaki bilgi yetersizliği de eklenince varolan hizmetlerden de yeterince yararlanamıyorlar. Ayrıca kendi kültürlerine uyan yeterli sağlık personelinin olmaması da önemli bir sorun. Böyle durumlarda bu sağlık yardımlaşma kurumları önemli bir rol üstleniyor.

Kendi kendine yardım gruplarında aynı hastalıktan muzdarip olan kişiler bir araya geliyor, grup  içinde sorunları hakkında konuşuyorlar, gizlilik ilkesine sadık kalındığı için  güven ortamı oluşuyor. Gruplar bir doktor veya terapist tarafından yönetilmiyor, aynı sorunları olan kişiler gönüllü olarak belli günlerde toplanıyor. Böylece, kendi kendine yardım grubuna katılanlar, sosyal aktivitelere de katılarak yaşamlarına renk katıyorlar, kendilerine olan güvenleri artıyor, korkularını yenip insanlarla sosyal bağlar kurabiliyorlar. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi www.migration-selbsthilfe.de internet sayfasından alınabilir.

Muhabirce- Essen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu