Haberler

Kaza anında neler yapılmalı?

Duisburg`ta KFZ Gutachten Service (kaza tespit uzmanı) hizmeti sunan Ercan Özcan kaza sonrası yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verdi.

Polis çağırıp, rapor tutturulmalı

Özcan vatandaşlarımızın, kaza anında uyulması gereken prosedürü bilmediğini bundan dolayı da kaza sonrasında problemler yaşadıklarını söyledi. Ercan Özcan, kaza anında polis çağrılıp, rapor tutulmasının önemine değinirken, polis raporuna da dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Kaza tecrübesi olmayan, vatandaşlarımızın bilmesi gereken, eğer kaza esnasında kendisi haklı ise ilk sıraya yazılan kendisi değil, bilakis ikinci sıraya yazılan olması gerekir.

İkinci bir husus olarak, polisin kazanın suçlusuna karar veremediği durumlarda vatandaşımız eğer kendisini haklı görüyor ise, polisin ceza yazdığı meblağı ödeme zorunluluğun olmadığını, bunu ödediği takdirde, vatandaşımızın suçu kabul ettiği anlamına geldiğini belirten Özcan, bu durumda polise cezayı avukatla görüşüp, ödeme konusunda karar vereceğini söylenmesinin doğru olacağını söyledi.

Özel mülkiyet alanlarında da dikkatli olunmalı

“Çok sık rastlanan bir durum da polisin yetkisinin olmadığı özel alanlarda ve iş yerleri sınırlarında kaza esnasında kesinlikle, ya güvenlik görevlileri eşliğinde bir rapor tutulması ya da kazaya sebebiyet veren kişiden suçunu kabul eden yazılı bir belge alması ve kaza yerinin fotoğraflarının çekilmesi, kaza sonrası yaşanacak sorunların önüne geçilmesi açısından büyük önem taşımaktadır” diyen Özcan ayrıca, bu tür  konularda (kaza yapılsın yapılmasın), herkesin kendilerinden mesai saatleri içerisinde bilgi alabilecekleri gibi, aynı zamanda da sigortalar tarafından tanınmış, bilinen ve güvenilir hasar tespit bürolarından da faydalanılabileceğini belirtti.

Murat Pehlivan/Duisburg 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu