Haberler

Katolik hastanesinde başörtülü bir doktor

Almanya`nın Oberhausen şehrindeki St. Clemens Hastanesi`nde göreve başlayan Dr.Hilal Koca, başörtülü bir hekim. Daha önce Duisburg`ta bir hastanede staj yaparken başörtüsünden dolayı dışlandığını söyleyen Hilal Koca, şimdi göreve başladığı Katolik St.Clemens Hastanesi`nde huzurlu olduğunu çünkü insanların burada hoşgörülü olduğunu söylüyor.

Koca daha önce yaşadığı tecrübeden dolayi iş başvurusu yaparken, şefi Carsten Böing ile bu konuyu konuştuğunu ve kendisine iki günlük bir deneme süresi vermesini istediğini söylüyor. İki gün içinde edindiği izlenimlerle burada göreve başlamayı kabul ettiğini ifade eden Hilal Koca, “Burada çalışan insanlar gerçekten insana insan gibi değer verip, insanca davranıyorlar” sözleriyle çalıştığı hastaneden, şeflerinden, arkadaşlarından ve çalışanlarından son derece memnun olduğunu belirtti.

(Sol.) Dr.Carsten Böing, İbrahim -Gülderen Soyyiğit, Dr.Hilal Koca, ebe Susanne Oldenkott, Dr. Altan Uçar

Doğum oranları arttı

Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi Şefi, Dr. Carsten Böing, Hilal Koca`nın ekiplerine katılmsıyla, doğum oranlarında da bir artış olduğunu belirtti. Bunda Hilan Koca`nın Türk oluş ve hastalarla Türkçe konuşmasının da rolü önemli. Böing hastalarının ne kadarının Türk olduğuna dair kesin bir bilgi veremeyeceklerini, birçok Türk vatandaşının Alman kimliği taşıdığını belirterek “Ama yine de oran oldukça üst seviyelerde” dedi.

Dr.Böing “Hilal Koca’yı işe alırken başörtüsünden dolayı biraz düşündük, bunun hastaların geneli üzerinde ne etkiler yapabileceğini sorguladık. Getirisinin ve ötürüsünün neler olabileceğini düşündük. Hilal Hanım, güler yüzü ve pozitif yaklaşımı ve insanlığı ile kısa zamanda, çalışanların ve hastaların güvenini kazanıp, çok sevilen biri haline geldi. Onun bu yaklaşımı tüm hastalarda,  başörtülü bir doktor olması sebebiyle de Türk hastalarının da ayrı bir güvenini kazandık. Türk hastalar onu görünce çok seviniyorlar” dedi.

2015 yılında Stefanie-Jens Benninghof çiftinin bebekleri Jan da Dr.Hilal Koca ile birlikte dünyaya gözlerini açtı.

Yabancı kökenli pek çok çalışanlarının olduğunu belirten Böing “Hastanemizdeki doğum oranlarının, Almanya`daki çocuk doğum oranının düşüşüne ters olarak artmasında Duisburg ve Oberhausen`da bazı hastanelerin kapanmasının etkisinin olmasının yansıra verilne hizmet kalitesi, temizliği, çalışanlarının güler yüzlü olması. Türk hastaların bizi tercih etmelerinin en önemli nedeni de başörtülü ve kendi dillerini konuşan bir kadın doktorun olması” dedi.

Dr.Böing, doğumhane bölümü hakkında da bilgiler verirken, 55 yataklı doğum ve çocuk bölümlerinde, ameliyathanenin de servisin hemen yanıbaşında olduğunu ifade edip, sorunlu durumlarda hemen müdahale edrek risk oranını yok denecek dereceye düşürdüklerini belirtti.

Çocuk bölümü Altan Uçar`a emanet

St.Clemens Hastanesi çocuk bölümü de Doktor Altan Uçar sorumluluğunda hastalarına hizmet veriyor. Uçar da diğer meslektaşı Kadriye İnce ile birlikte kendi bölümünde iki Türk doktorunun olduğunu söyleyip, tabi ki bu durumun Türk hastalar üzerinde pozitif etki yarattığını ifade ediyor.  Uçar ayrıca Lübnanlısından, Polonyalısına, Suriyelisinden, Korelisine daha birçok yabancı kökenli doktorun daha kadrolarında olduğunu belirtiyor.

Haber yapıldığı sırada, St Clemens Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi Şef Doktoru Carsten Böing tarafından, hastanenin 1100`üncü bebeği Hamza bebeğin anne ve babası Gülderen- İbrahim Soyyiğit çiftine çiçek takdim edildi.

Murat Pehlivan/Oberhausen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu