Haberler

Kadınlara özel bilgilendirme

Almanya'nın Essen kentinde, kadınlara yönelik gerçekleştirilen müzikli bilgilendirme toplantısında meslek eğitimi ve kadınlara özel hizmetler konusunda danışmanlar tarafından bilgiler verildi.

Toplantıya İş Ajansı'ndan katılan danışman Hasan Altun, kadınların kendilerine başvurmaları halinde, sorularına uygun birimlerin kendilerine yardımcı olacağını belirtti. Ayrıca İş Ajansı'nın hizmete sunduğu ücretsiz 0800- 4 5555 00 numaralı hattının da aranıp sorularla ilgili bilgi alınabileceğini söyledi.

Gençler 8.sınıfa kadar karar vermeli

Gençler için de çok farklı meslek edinme olanakları olduğunu söyleyen Altun, gençlerin okul döneminde derslerine ve notlarına dikkat etmeleri gerektiğini, özellikle de 8. sınıftan itibaren hangi mesleğe ilgiduyduklarını belirlemeleri ve o meslekle ilgili bilgi toplamaları buna göre okulda başarılı olmaya çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Kadınlar mutlaka iş ajansına başvursunlar

Kadınlarla ilgili olanaklardan söz eden Hasan Altun,  herhangi  bir mesleği olan ancak iş bulamayan, mesleğine bir süre ara vermiş olan ve yeniden iş hayatına dönmek isteyen kadınlar, İş Ajansı'na başvurabilir derken, mevcut olanaklardan yararlanmalarını söyledi.

Türkiye'den getirilen meslek diploması tanıtımı

1 Nisan 2013'te çıkan yasa ile Türkiye'den herhangi bir meslek diplomasına sahip olanların da ajansa başvurabileceklerini  belirten Hasan Altun, kadınların da İş Ajansı'nın sunduğu olanakları mutalaka araştırmaları ve kendileriyle ilgili olan yardımlardan yararlanmaları gerektiğini vurguladı. Hasan Altun ayrıca, yeterli derecede Almanca bilmeyenlerin de Essen İş Ajansı üzerinden kendisine ulaşabileceklerini söyledi.

Hauptschulabschluß'u ile meslek eğitimi

Mettman Belediyesinden Döndü Salkım, belediye'den kadınların alabilceği yardımları anlatırken, KRV Eyaleti İnşaat Sektörü Birliği Danışmanı Çağla Sorgun da gençlere yönelik meslek eğitiminden söz ederken, özellikle Hauptschulabschluß'u olan gençlerin meslek yeri bulmakta zorlandıklarını kendisinin bu gençlere yönelik projelerde çalıştığını belirterek, inşaat sektörü ile ilgili bilgi verdi.

Kadın şöför eğitmeni

Edi Fahrschule'den sürücü eğitmeni Gülsüm Denizer, Essen, Gelsenkirchen ve Duisburg'ta bulunan sürücü okullarında, isteyenlerin kadın şöförlerden ehliyet dersleri alabileceğini belirtirken, kadınların  okullarında, sürücü öğretmenliği mesleğini yapabileceklerini belirtti ve ilgilenen kadınların kendilerine başvurarak konuyla ilgili olarak bilgi alabileceklerini söyledi. Meslek olarak sürücü öğretmenliğinin oldukça zevkli ve eğlenceli bir iş olduğunu anlatan Denizer, sürücü öğretmenliğinin zaman planlama  açısından da kadınlara çok uygun olduğunu ifade etti.

Derneklerden destek

Essen'deki Kral Düğün Salonu'nda yapılan toplantıya Gelsenkirchen Uyum Meclisi Başkan Yardımcısı Nezahat Kılınç ve aralarında Türk Alman Yardım Sevenler Derneği Başkanı Necmiye Öztürk, Umut Yolu Derneği Başkanı Aynur Çelikdöven ve Bartın Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı Tuba Kutlu olmak üzere çeşitli dernek üyleri de destek verdi.

Yemek ve içecek getirmenin serbest olduğu toplantıda, Essen'deki Bakar Restaurant'ın hazırladığı yemek standı da kadınlardan tam not aldı.

Eğlencesiz olmaz  

Kadınlara yönelik etkinliğin eğlence bölümünde,  Almanya sahnelerinin sevilen isimleri Malik Ayhan, Suna Gül – Grup Hijazz sahne alırken  kemençeci Adem Can'da  kemençesiyle davetlileri coşturdu.

Tombala ve sürpriz hediyeler

Malik Ayhan seslendirdiği şarkılardan sonra kadınlar arasında küçük ses ve dans yarışmaları düzenledi. Yarışmada ve çekilişlerde kazananlara Duisburg'taki  Şelale ve By Baca, Düsseldorf'ta Anfora Restaurant'lardan kahvaltı çekleri, Düsseldorf Kömüşçü Market'ten yiyecek sepetleri, dahil olmak üzere çok çeşitli hediyeler verildi.

Uluç Ajans'tan Anatolianballon ve Hotel Akuzun paketiyle bir Kapadokya Tatili ve Balon Gezisi'ni kazanan talihli ise Gülsüm Hanım  oldu.

Şarkı söyleme yarışmasının en çok ilgi gören yarışmacısı da "Deniz Üstünde Fener" türküsünü okuyan minik Sudenaz Solak oldu.

Muhabirce/ Essen

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu