Haberler

Kadın sığınma evlerine yardım

"Dövülmez, erkek dövmez" sloganıyla, Almanya'nın Bochum kentinde bir yardım gecesi düzenlendi. Şiddet gören ve çocuklarıyla birlikte evlerinden ayrılıp kadın sığınma evlerine sığınan kadınlara yardım amaçlı düzenlene gecenin tüm geliri KRV Özerk Kadın Sığınma Evleri Derneği'ne gidecek.

Bochum'da Über Kurz oder Lang Kuaför ve Kozmetik Salonu'nun sahibi Leman Alp'in organize ettiği geceye, ünlü topuz ustası Muhittin Yuşan, mini topuz örnekleriyle renk katarken,  Grammophon Saz Ekibi'yle birlikte, Almanya sahnelerinin sevilen sanatçılarından Deniz Gençay da mini bir konser verdi.

Her yıl 30-34 bin kişi sığınma evlerinde

Davetliler arasında bulunan Bochum Belediye Başkanı Erika Stahl, kadın sığınma evlerine dikkatleri çeken ve böyle bir yardım gecesi düzenleyen Kuaför Leman Alp'e teşekkür ederek,

"Almanya genelinde her yıl 15 ila 17 bin arasında kadın, evde şiddete maruz kaldığı için çocuklarıyla birlikte kadın sığıma evlerine başvurmak zorunda kalıyor. Bu demektir ki her yıl, yaklaşık 30-34 bin kişi kadın sığınma evlerinde yaşıyor. Kadın sığınma evlerindeki her kadının masrafını devlet üstlenmiyor, Sozialmt ve Jobcenter bu masrafların bir kısmını ödüyor ancak yeterli olmuyor. Eksikleri kapatmak için geçen aylarda Berlin'de bir kampanya düzenlenmişti, bugün de burada bu yardım gecesinin organizasyonu bu bağlamda çok anlamlı herkese çok teşekkür ediyorum" diyerek, kampanya'nın önemine vurgu yaptı.

Yine etkinlik düzenleyecek

Leman Alp ise, kadın sığınma evlerinin önemine değinerek, "içimden gelerek bu etkinliği düzenledim. Amacım şiddet gören ve sığınma evlerine gitmek zorunda kalan kadınlara destek vermek. Belki çok büyük bir etkinlik olmadı, ama şiddet sonucu evinden barkından uzak kalan kadınlar adına adım atmak önemli. Kadınların her ihtiyaçları karşılanmıyor, sadece ekmek ve su yetmiyor. Birçoğu çocuklarıyla oralarda yaşamak durumunda, çocuklarında ihtiyaçları var. Bizim için sıradan birşey olabilir, ama onlar için yüzme havuzuna gidebilmek bile bir lüks. Hepimiz biliyoruz ki şartlar onları mecbur kıldı, bu evlere sığındılar. İşte o insanlara ufak bir desteğimiz olabilirse mutlu olacağız."

Gece sonunda 825 euro gelir elde edildiğini, bunu derneğe bağışlayacağını belirten Leman Alp, bu konuya önem verdiğini ve daha geniş katılımlı etkinlik düzenleyeceğini belirtti.

Hülya Sancak/ Bochum

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu