Haberler

İşverene karşı tek ses olunamadı

Thyssen Krupp Steel Europa AG'nin, Duisburg Hamborn ve Beeckerwerth işçi temsilcisi seçimleri 27 şubat 08 mart 2014 tarihleri arasında yapılacak. Birlik sağlanamadığı için  listeler çıkartıldı ve seçimlere beş liste ile girilecek. Seçimler çetin geçeceğe benziyor.

Ön seçimlerde 126 üyenin içinden seçilen 39  kişilik işci temsilcisi listesine giremeyen üyeler yeni listeler çıkardılar. 5 liste oluştu.  

Birlik olmalıyız

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan liste 4' ün sözcüsü Ali Güzel birlik olma zamanı diyerek  “Ağustos,  eylül aylarında yapılan ön seçimlerde, 13 bin çalışanın temsilcilerini seçmek için yapılan seçimde 126 kişilik bir liste oluştu. Bundan da asil olarak 39 temsilci iş veren temsilcisi olarak seçilecekti. Bu seçimlerde toplam 6800 oy kullanıldı. Bu ön seçimlerde anlaşamayan guruplar,  seçimlere gireceklerini belirttiler.Bu tam anlamı ile iş verenin ekmeğine yağ sürmektir" dedi.

Güzel açıklamasının devamında “İG Metal bu durum karşısında bu listeleri çıkaranları kınayarak bunların cezalandırılacağını gerekirse üyeliklerinin de gözden geçirileceğini hatta azledilebileceklerini belirtti.  20 bin işci çalışıyordu. Ama şimdi 13 bine düştü. Bunu 5000'e düşürmek istiyorlar. Buna karşı beraberce hareket etmek zorundayız. Tek sesli olmak zorundayız. Bizim kozumuz dünyadaki ucuz demire karşı bizim ürettiğimiz kaliteli demirimiz ve tekniğimiz. Biz onlarla kolayca rekabet edebiliriz. Ama birlik olmak zorundayız" dedi.

13 bin çalışanın içinde 1600 kişiye yakın göçmen kökenli olduğunu bunların da çoğunun Türk kökenli olduğunu ifade eden Güzel, "IG Metal bir aile sendikası diyebiliriz. İyi bir gelecek için yalnız İG Metal iş yeri garantisi verebilir. İşçi sendikaları seçimlerinde oy kullanmalı ve işcilerin haklarını korumak için çaba göstermeliyiz.  Bu seçimlerde listemizden Aysel Arı ve Yaşar Fırat' la daha da kuvvetlendik. Tek sesli olarak  oluşan liste 4 seçmeleri aynı zamanda demokrasiye inancın da temsilcisi ”dedi.

İşçiler listelere oy versin

Thyssen Krupp Steel'in  geleceği için çok önemli olan işci temsilcisi seçimlerine 2.Liste olarak giren ve iddalı olduklarını dile getiren liste temsilcileri, amaçlarının işcileri ile, daha ferah bir Thyssen Krupp meydana getirmek olduğunu ifade ediyor. Liste sözcüsü Binali Demir "Bu seçimler  hem işçiler için, hem de iş veren için önemli. Birlikte hareket etmek ve bu kadar liste çıkarmak yerine herkes üzerine düşeni yaparak bir birliktelik olsaydı daha iyi olacaktı. Ama bu sosyal ve demokratik bir süreç. Bundan sonra ne dense artık çok geç. Şimdi işçilerimizi düşünmek zorundayız. En az altı kişi ile bir gurup kurarak  işçilerimizin temsilcisi olmak istiyoruz.  Çıkışlar istendiği gibi olmayacak, sosyal planları işçiler kendileri belirlemeliler, kısa çalışma ücretleri eşit olmalı, haftalık çalışma saatleri 34 saate inmeli. Meslek öğrenimi  yapanlara iş garentisi verilmeli” diyerek işçilerin oy kullanmalarını istedi.

İbrahim Yüksel/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu