Haberler

DakikNRW cebinizde

Eminim, çok kişinin başına gelmiştir. Evde otururken canın sıkılır; televizyonda birşey yoktur, dışarı çıkmak istersin ama nereye gideceksin, ne yapacaksın bilemezsin, çünkü nerde ne var bilmiyorsun, konser, tiyatro, sinema…

Etkinlik ve organizasyon işleriyle daha önce de uğraşan ve bir dergi çıkaran Bülent Fırat, Türklerin etkinliklerden haberdar olabilecekleri çok fazla kanal olmadığını görüyor. İnsanlar ya kulaktan kulağa, ya da sokaklarda herhangi bir yerde bir afişle veya televizyonda tesadüfen göreceği bir reklamla etkinliklerden haberdar oluyor. Fırat buna çözüm bulmak için kafa yoruyor ve insanların her an elinin altında; "cebinde" olabilecek bir uygulama (app) geliştiriyor: dakikNRW .

Etkinlik ya da kitap

NRW (Kuzey Ren Vestfalya)'deki etkinliklerin günü, yeri, saati, etkinlikle ilgili kısa bilgi de uygulamada yer alıyor. Geniş çaplı elektronik bir etkinlik takvimi de denebilir ama daha da fazlası var.

Kendinize göre etkinlik bulamadınız mı ya da evde mi kalmak istiyorsunuz, o zaman kitap önerileri (magazin) bölümüne bakabilir, Türkçe-Almanca kitap önerilerinden oluşan kitaplara göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz etkinlikleri arkadaşlarınıza da mail yoluyla  iletebilirsiniz.

Türklere yönelik

Uygulamanın fikir babası Bülent Fırat "İki sene önce geldi bu fikir aklıma, daha önce bir dergi çıkarıyordum, orada da etkinlik köşesi vardı. Şimdi belediyede basın ve halkla ilişkiler birimindeyim ve bu alanda bir eksiklik olduğunu gördüm. Özellikle Türkler, kültürel etkinliklere, sinemaya,tiyatroya çok ilgililer ama, bu etkinliklerden haberdar olabilecekleri bir mecra yoktu" diyerek Türklere yönelik etkinlik takvimi konusundaki boşluğa değiniyor.

 

Uygulamayı hayata geçirmek için programcı arkadaşlarıyla birlikte çalışıyorlar ve dakikNRW uygulaması hazırlanıyor. Kendilerini ulaşan etkinlikleri hemen uygulamaya eklediklerini ve güncellediklerini anlatıyor Fırat.

Mekan önerileri de olacak

Şimdilik sadece Türklere yönelik etkinlikler var. "Uygulamada öncelikle nerede hangi etkinlik var diye arayabiliyorsunuz; isterseniz NRW içinde bir şehir vererek de arayabiliyorsunuz. Ayrıca Kitap öneri bölümü var. Yani biz insanlara boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için öneriler sunuyoruz. Yakın bir zamanda mekan önerilerimiz de olacak" diyerek uygulamanın özelliklerini anlatıyor Bülent Fırat.

Facebook'tan farklı

Herşey artık akıllı cep telefonlarının içinde dönüyor. Bir şekilde hep çevrimiçisiniz. Cep telefonları hayatın bir parçası. Bülent Fırat, android ve iphone (ios) sistemler için hazırlanan uygulamayı marketlerinden telefonuna indirenlerin, kompakt olarak ve çok basit bir şekilde NRW'deki etkinliklerden haberdar olabileceklerini söylüyor. Yani tiyatro, sinema, müzik, alanındaki etkinlikler mobil olarak artık cebinizde.

Uygulama Facebook'taki etkinlik paylaşımlarından farklı. Orada ancak arkadaş çevrenizin etkinlik önerilerini davetlerini alabiliyorsunuz, onun dışındaki etkinliklerden haberiniz olmuyor. Ancak bu uygulamada böyle bir kısıtlama yok. "İnsanların mobil olarak bilgi edinmesini istiyoruz. Hayatımız neredeyse buraya endekslenmis. App'i (uygulama) cep telefonlarına indirenlerin, NRW eyaletindeki herşeyden haberi oluyor" diyor Bülent Fırat.

Uygulamanın, 12 binin üzerinde kullanıcısı var. Bu elektronik "boş zamanı değerlendirme danışmanı" dakikNRW'ye  playstore ve iphonestore'dan ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz.

Hülya Sancak/Essen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu