Haberler

İftar konukları Belarus`tan

TAYSD üyleri yemekleri hazırladıTürk Alman Yardımsevnler Derneği (TAYSD), geleneksel iftar yemeğinde farklı ulustan vatandaşları buluşturdu.

Almanya`nın Gelsenkirchen kentinde faaliyet gösteren Türk Alman Yardımsevenler Derneği (TAYSD) AWO`da düzenleiği iftar yemeğinde  Türk, Alman,  ve Belarus Cumhuriyeti (Beyaz Rusya) vatandaşlarını aynı sofrada buluşturdu.

TAYSD`nin oldulça ilgi gören iftar yemeğine Gelsenkirchen Belediye Başkanı, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasetçiler bürokratlar da katıldı.

Belarus Cumhuriyeti`nden öğrenciler iftardaydı

İftarlarına farklıülkelerden konukları da davet eden Türk Alman Yardımsevenler Derneği`nin bu yılki konukları Belarus Cumhuriyeti`nden öğrenciler  oldu. Belarus`un Çernobil faciası`nın yaşandığı yere 70 km uzaklıktakı Mozyr kasabasından gelen 25 öğrenci iftar davetiyle farklı bir gece yaşadı.

Çernobil`in etkileri hala sürüyor

Raduga- Karen Kluth- Modersohn1986 yılında meydana gelen Çernobil nükler facisasından etkilenenlere yardım amaçlı kurulan Raduga Çernobil Yardım Derneği her yıl çeşitli okullardan öğrencileri moral olsun diye Almanya`ya davet ediyor, tedaviye ihtiyaç duyanları tedavi ettiriyor.

Bu yıl da öğrenciler arasında 1,5 ve 2,5 yaşların da sağır olan iki küçük çocuk da bulunuyordu.

Raduga Çernobil Yardım Derneği Başkan Yardımcısı Karen Kluth Modersohn, Çernobil`in sağırlık, tiroid bezi hastalıkları alerji gibi hâlâ günümüze kadar etkisinin sürdüğünü belirterek, çocukları bir aylığına Almanya`ya getirerek onlara değişik bir ortam sağlamayı ve tedavi ihtiyacı olanları tedavi ettirmeyi amaçladıklarını söylüyor. TAYSD`nin de 4. kez davetlisi olduklarını belirtiyor

(sol) Necmiye Öztürk- Hürriyet Yilmaz

İftarda dil din ayrımı yok

Raduga Çernobil Yardım Derneği Başkanı Ralf Theune, başkan yardımcısı Karen Kluth Modersohn, TAYSD`a davet için teşekkür etti. Gelsenkirchen Belediye Başkanı`da iftar davetinin bu kadar farkli kültürü bir araya getirmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek TAYSD derneğine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Türk Alman Yardım Sevenler Derneği Başkanı (TAYSD) Başkanı Necmiye Öztürk`de davetlilere teşekkür ederek, “Derneğimizde  din,dil, ırk ayrımı yapılmadan hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu akşam da Alman dostlarımızın yanısıra Belarus`tan  misafirlerimiz var. Böyle karma bir iftar bizi daha da sevindiriyor” dedi.

Kalinka`dan Semazen`e

Konuşmalardan sonra iftar saatine kadar salonda çalınan kalsik Rus ezgisi Kalinka eşliğinde Belarus`lu bir öğrenci geleneksel kıyafetiyle dans etti.

Belaruslu ögrenci Kalinka yaparken4 yasindaki Berat KuruelArdından Semazen Bilal Kuruel ve kuzeni minik Berat Kuruel mini bir sema gösterisi yaptı. 4 yaşındaki Berat`ın sema gösterisi davetilerin büyük sempatisini topladı.

İftar saatinde Berat`ın babası İlhami Kuruel`in okuduğu ezanla oruçlar açıldı. İftarda Türk Alman Yardım Sevenler Derneği`nin üyeleri tarafından hazırlanan ev yemekleri servis edildi.

Hülya Sancak/ Gelsenkirchen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu