Haberler

Hindistan`a sağlık gönüllüsü

Duisburg Hamborn şehrinde bulunan Helios Klinikte sekiz yıldır kadın doğum ve göğüs kanseri uzmanı olarak çalışan Bayburtlu Ayla Bayrak, yedi kişilik sağlık ekibi ile Hindistan'ın Leh kentine gitti.

Çalıştığı Helios Klinik'ten bağımsız, tamamen gönüllü olarak yıllık iznini alarak bu işe koyulan Ayla Bayrak'ı, seyahati öncesinde Kapadokya Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mümün Uluç ve Essen'de Bakar Restaurant sahibi Mehmet Gürkan bir yemekte basın mensuplarıyla bir araya getirdi. Yemekte Ayla Bayrak'a kendisiyle birlikte Hindistan'a giden hemşire Margarethe Gaziorowski ve Bayrak'a iki yıldır manevi destek veren Muazzez Demiryürek de hazır bulundu. Almanya'nın Schleswig kentinde yaşayan Muazzez Demiryürek, sosyal angajmanlarıyla ünlü ve eski Cumhurbaşkanı Christian Wullf tarafından kendisine 2012 yılında Almanya Liyakat Nişanı verilmişti.

Bir gün muayene bir gün ameliyat

Ayla Bayrak, "Hindistan'ın Leh kentinde ve çevresinde iki haftalık sağlık taraması yapacağız. Geçen yıl 160 kadına hizmet vermiştim. Bir çok gerekli sağlık araç gerecini buradan götürüyoruz. Bu malzemeleri götürebilmemiz için bize eşya sınırı koymayan Türk Hava Yolları'na teşekkür ediyorum. Leh'te geçen yıl tanıştığımız rahipler var, onlar biz gitmeden sağlık sorunu olanları tespit ediyorlar. Oradaki küçük bir sağlık ocağı ve ameliyat odası var, bir gün muayene, bir gün ameliyat şeklinde hizmet vermeyi planlıyoruz.

Benden başka 6 sağlık personeli ile buradan gidiyoruz, ama Hindistan halkı benim Türk olduğumu öğrendiklerinde, daha bir güvenle ve heyecanla yaklaşıyorlar. Bir anda yüzleri gülüyor. Bende böylece insanlara yardımcı olabildiğim için, mutlu ve huzurlu oluyorum" diyor. Ayla Bayrak, ekim sonu tekrar Hindistan'a hizmet için gideceğini belirtti.

Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu