Haberler

Hayko Cepkin`den Cem Adrian`a rock festivali

Rock festivalini ya da genel olarak müzikal bir olayı sözcüklere dökmek kolay değil ayrıca da müziğin sonsuzluğunu sınırlayıcı. En iyisi olayı yaşamak. Bu haberler yaşayamayanlara bilgi niteliğinde.

Almanya`nın Bochum kentinde  Paskalya tatilinde Sanatolia Entertainment organizasyonuyla mükemmel bir rock festivali gerçekleşti. Cem Adrian, Hayko Cepkin, Şebnem Ferah ve Duman rockseverleri ihya etti.

Ruhr Congress konser salonunda gerçekleşen festivalde 4 dev isim sahne aldı. Konser açılışı Cem Adrian ile başladı. Kendine özgü tarzı, müziği şarkıları ve özel ses yapısıyla Türkiye`de önemli bir kitlesi olan Cem Adrian, sevilen romantik şarkılarıyla hayranlarını mest etti.

Adrian`ın ardından yine kendine özgü tarzı ile hayranlarının gönlünde taht kuran Hayko Cepkin sahne aldı. İlk albümünü 2005 yılında çıkaran pek çok sanatçıyla da sahne alan/çalışan  Cepkin sahnedeki sevimli dansları ve hardrock tarzı ile hayranlarını büyüledi, müziğini danslarıyla sahnenin ve salonun her köşesine taşıdı. Bunu yazıya dökmek imkansız 🙂

Şebnem Ferah Almanya ile bir ilki gerçekleştirdi

Hayko Cepkin`den sonra Şebnem Ferah sahne aldı. Türkiye`nin Volvox (1988) ile tanıdığı Şebnem Ferah lazerli, ateşli, sis bulutlu sahne şovunun yanısıra mükemmel sesi ve şarkılarıyla hayranlarının “Şebo” özlemini giderdi.

Şebnem Ferah ilk şarkılarının ardından “İlk buluşmalardaki gibi, ilk kez sahneye çıkıyormuşum gibi heyecanlıyım. Çünkü bu benim ilk Almanya konserim” diyerek kendisini dinlemeye gelenlere teşekkür etti. Eski ve yeni parçalarından oluşan şarkılarıyla 1 saati aşkın bir süre sahnede kalan Şebnem Ferah`a dinleyenleri pek çok şarkıda eşlik etti. Ferah , Duman grubunu anons ederek sahneden ayrıldı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde sahneye çıkan Duman festival izleyicilerinin  Almanya`da en sık gördüğü gruplardan. Duman artık Almanya`da bir hayran kitlesi oluşturdu. Grup, her zamanki gibi hayranlarına kendi tarzıyla şarkılarını seslendirdi. Artık Duman klasiği olmuş, “İçerim bu Akşam”, “Beni Yak”, “Seni Kendime Sakladım” parçalarını ise hayranlarıyla birlikte söyledi.

Türkçe rock müzik sevgisi filizleniyor

Almanya`da Türkçe rock dinleyicisinin tarihi çok yeni. Almanya`daki Türklerin soyo-kültürel yapısı bir tez konusu olur, bunu bir yana bırakalım, ancak artık yavaş yavaş bir rock kitlesinin oluştuğunu söyleyebiliriz; her ne kadar bu kitle ticari başarı getirecek kadar büyük/kalabalık olmasa da, iyiye doğru bir gidiş var.

Duman albümleri dinlemekle rocksever olmak, Hayko Cepkin`e yönelmek kolay iş değil. Ancak rock müziği sevenlerin, bu işe gönül veren organizatörlerin  Almanyalı Türkler arasında da rock kültürünün yayılmasında katkısının büyük olduğunu belirtelim. Bu bağlamda Sanatolia Entertainment “şahsında” Türkçe- rock organizatörlerine bir teşekkür edelim ve devamı gelsin diyelim.

Konser`den kareleri bir ara özel olarak paylaşırım, şimdilik bir kaç foto ile idare ediniz 🙂

Hülya Sancak/ Bochum 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu