Haberler

19 Mayıs`ta Ankara`da I.Uluslararası Dünya Kupası Finali

Türkiye, FIFA’nın her dört yılda bir düzenlediği dünya kupasından daha büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) Türkiye Bursları ile ülkemizde eğitim gören uluslararası öğrenciler, kurdukları takımlarıyla 1. Uluslararası Öğrenciler Dünya Kupası’nda şampiyonluk için yarışacak.

 YTB’nin organizasyonuyla 11 Nisan’da başlayacak olan Dünya Kupası’na 59 ülkeden 203 takım katılıyor.

Finaller Ankara’da 19 Mayıs`ta

İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Trabzon, Konya, Bursa, Eskişehir ve Kayseri’de düzenlenecek olan ve toplam 256 takımın başvurduğu organizasyona 59 farklı ülkeden 203 takım katılmaya hak kazandı. Dokuz farklı şehirde düzenlenecek elemeler sonucunda en başarılı 16 ülke takımı Mayıs 2015 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan finallere katılacak ve finaller sonucunda en başarılı üç ülkenin takımı ödüllendirilecek.

Cumhurbaşkanı ve başbakan da davet edilecek

19 Mayıs’ta Ankara’da düzenlenecek olan I.Uluslararası Dünya Kupası finallerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar, ünlü sporcular ile spor adamları da katılacak.

Türkiye’de 60 bin uluslararası öğrenci eğitim görüyor

1992 yılında “Büyük Öğrenci Projesi” kapsamında başlatılan ve 2012 yılında Türkiye Bursları adı altında markalaştırılan Uluslararası Öğrenci hareketliliği ile ilgili çalışmalar Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı(YTB) bünyesinde yapılıyor.  Halihazırda ülkemizde yaklaşık 190 ülkeden 15000’i Türkiye Burslusu olmak üzere 60 bin uluslararası öğrenci farklı üniversitelerimizde öğrenim görüyor.

Türkiye mezunları kendi ülkesinde bakan oldu

Öte yandan 1. Uluslararası Öğrenciler Dünya Kupası’yla ilgili çalışmaları yürüten Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın Uluslararası Öğrenciler Dairesi Başkanı Serdar Gündoğan, bu etkinlikle Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin bir araya gelmesini ve spor ruhuyla kaynaşmalarını sağlamak istediklerini belirterek, Türkiye’den mezun olan birçok uluslararası öğrencinin kendi ülkesinde siyasette ve bürokraside yüksek mevkilere geldiğine dikkat çekti.

Muhabirce/Ankara

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu