Haberler

Hayali Hasan Hüseyin Karabağ Almanya`da

Astec Kitap Fuarı`nda bugünden itibaren (29 aralık) Karagöz ve Hacivat gölge oyunlarını izleyebilirsiniz. Ünlü Karagöz ustası (hayali) Hasan Hüseyin Karabağ, hergün saat 16`dan itibaren Astec Kitap Fuarı`nda gölge oyunu Karagöz ve Hacivat`ı perdede canladıracak.

Karagöz`ün büyüsüne kapıldım

Foto: http://www.karagozevi.comAlmanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde ve Fas Tunus Mısır gibi ülkelerde de Karagöz`ü canladıran Hasan Hüseyin Karabağ bir sahne oyuncusu ve yönetmen. İstanbul`da yaşayan Karabağ, İstanbul Şehir Tiyatroları`nda  çocuklara Karagöz oyunu oynarken giriyor gölgelerin dünyasına; “Karagöz`ün büyüsüne kapıldım” diyor.

 

Karagöz tekniğini Doğu`dan alan, ticaret yolları üzerinden Batı`ya gelen bir gölge oyunudur diyor. 17. yy`dan itibaren Türk kültürü içinde Karagöz adını alan gölge oyununun figürleri şeffaf deriden yapılıyor, kökboya ile renklendiriliyor. Sinemanın atası olarak kabul ediliyor.

Hasan Hüseyin Karabağ, Rheinberg`teki fuara çocuklarıyla beraber aileleri davet ederken, ” Karagöz`ün çok güçlü bir yapısı var.  Karagöz çocuğun içindeki muzir yana sesleniyor, Hacivat ise doğru olanıtemsil eden ebeveyn karakteri. Tüm  dünyada çocuklar Karagöz`ü seviyor, çünkü Karagöz, çocuk yanı temsil ediyor” diyor ve iyi bir hayali  (Karagöz ustası) olduğunu belirterek, Karagöz sahnelerini de kendisinin yazdığını, günümüz konuşma diliyle oynadığını ifade ediyor. Adres için afişe bakabilirsiniz.

Hülya Sancak/ Rheinberg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu