Haberler

Hanımlar uzmanlara kulak verin!

Bakımlı olmak hem kadın hem erkek için çok önemli. Tepeden tırnağa bakım da aslında uzmanlık alanı. İşletmeciliğini Ferahnur Sancak'ın yaptığı Gebze merkezdeki Happy Faces Center'da saç bakımından, epilasyon, cilt bakımı, manikür pediküre kadar hizmet veriliyor. Happy Faces Center'dan Kuaför Rukiye Yanık ile saçlar ve bakım üzerine konuştuk.

Hazır tüp boyalardan uzak durun

9 yıllık kuaför ve aynı zamanda usta öğretici olan Yanık, görünümlerinde değişiklik isteyen kadınlara kendilerini mutlaka bir uzmana teslim etmelerini öneriyor.

Kadınlar için saçları çok önemlidir. Mutlu olduklarında, mutsuz olduklarında, canları sıkıldığında hep saçları ile oynarlar. Çoğunlukla da piyasadan satın aldıkları "bir tüp boya" ile saç renklerini değiştirmeye kalkarlar ve sonuç hiç de istedikleri gibi olmaz.

Rukiye Yanık, kadınların saçlarını kendi kendilerine evde boyamaktan kaçınmalarını söylüyor. "Dışardan alınan saç boyaları saçı yıpratıyor. İçlerindeki amonyak değeri ve miktarı bizim kullandıklarımızdan çok farklı. Genellikle hanımlar bize son aşamada saçlarını hazır boyalarla yıprattıktan sonra geliyorlar. Bu saçların özelliğini yitirmesine neden oluyor. Yıpranmış, doğal rengi bozulmuş saçla uğraşmak bizim işimizi de zorlaştırıyor.  Doğrudan profesyonel bir kuaförde saçlarını boyatmalarını şekillendirmelerini öneriyorum. Çünkü iyi bir kuaför her zaman kişiye en uygun rengi ve kesimi önerir."

Esmer ve simsiyah saçlı kadınlar saçlarını platin sarısına boyatmak isterse ne yapıyorsunuz?

"O zaman kendisine uygun renkleri ve kesimleri gösteriyoruz. Ben mesleğimle yaptığım işle övünmek anılmak isterim. Eğer kişiye hiç olmayacak, saçı yıpratacak bir boyama isteniyorsa ve sonuçtan ne müşteri ne ben memnun kalmayacaksam o boyayı yapmıyorum. Zaten müşterimizle önce konuşuyoruz, ne istediğini anladıktan sonra ona uyup uymayacağını anlatıyoruz, yakışan renkleri, en rahat kullanabileceği kesimleri öneriyoruz."

Boyalı saçlara nasıl bakım uygulanmalı?

Boyalı saçalara bakım saç özelliğine ve yapısına göre değişir. Boyadan ve açma işleminden yıpranmış saçlara önce vitamin friksiyonu yapılır. Bunun için E ve B vitaminleri badem yaği ile karıştırılarak  20 ve 30 dakika saça uygulanır. Bayanlar bu karışımı evde de hazırlayıp uygulayabilirler. Saçlar eğer nem kaybetmişse o zaman saçlara buharlı bakım yapıyoruz.

Boyasız saçlara nasıl bakım uygulanmalı?

"Her saça uygulanabilecek özel bir kür verebiliriz. Bu kürü hanımlar evde kendi imkanlarıyla da çok rahat uygulayabilirler. Naneli saç maskesi: Bir kase taze yoğurt, bir avuç taze nane, 1 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı portakal suyu. Hepsi karıştırılır 20 dakia bekletilir ve mikserden gecirilir. Karışım saça yedirilir, 20 dakika bekletilir ve güzelce durulanır. Bu maske kan dolaşımını hızlandırır, kılcal damarları açar ve saç, canlılık parlaklık kazanır." 

Saçlar dışında el ve ayak bakımı da çok önemli. özellike açık ayakkabı giyildiğinde ayaklar bakımlı olmalı.

Manikür ve pedikür konusuna kadınlar yeterince önem veriyor mu?

"Pek söylenemez. Aslında el ve ayak bakımı hijyen ve sağlık açısından çok önemli. Güzel kesilmiş törpülenmiş tırnaklar, temiz ve bakımlı ayaklar, kadınların dış görünümlerinde önemli unsurlar. Kişiden kişiye değişmekle beraber, ayda en az bir kez pedikür dediğimiz ayak bakımı ve manikür dediğimiz el bakımı yaptırılmalı. Tabii ki siz, iki haftada- 20 günde bir de bu işlemi yaptırabilirsiniz."

Manikür pedikür aletlerinden hastalık bulaşıyor mu?

"El ayak bakımı da güvenilir merkezlerde, uzman kişiler tarafından ve steril koşullarda yapılmalı. Manikür ve pedikür aletleri gerektiği gibi sterilize edilmediği zaman pek çok cilt hastalığı (mantar, siğil vb.), kan yoluyla bulaşan hastalıklar (Hepatit B) kişiden kişiye bulaşabiliyor. Bu yüzden tekrar söylüyorum mutlaka bildikleri güvendikleri bir mekanda bu bakımları yaptırsınlar."

Kadınların en önemli sorunlarından biri de istenmeyen kıllar bacak, koltuk altı, bikini bölgesini kıllardan arındırmak için çeşitli epilasyon yöntemleri var, laserli, iğneli epilasyon ve geleneksel yöntemler.

Geleneksel yöntem ağda en iyisi

Epilasyon konusunda da ilginç bilgiler veren Yanık, sanılanın aksine lazerli epilasyonu pek önermiyor. "Epilasyon da uzmanlık konusu. Lazerli epilasyonda uzman birine gidebilirsiniz. Ancak ben henüz yan etkileri konusunda yeterli veri olmadığı için lazerli epilasyondan yana değilim. Ayrıca bu da kişiden kişiye değişen bir uygulama ve her zaman her bölgede memnun edici sonuçlar vermiyor. Onun yerine kıl köklerine iğne ile doğrudan yapılan müdahale daha zararsız. Ancak bu da uzun süreli bir işlem ve pek de acısız olduğu söylenemez. Bunların yerine ağda ile yapılan işlem hem deriye masaj ve peeling etkisi yapmasından dolayı hem de lazerli, iğneli ya da kimyasal epilasyonlar gibi yan etkisi olmadığından dolayı bence en uygunu. Ben merkezimizde ağda uyguladığımız için bunu söylemiyorum, tabii bu da kişilerin tercihine kalmış. Bedenlerine bir işlem uygulatmadan önce mutlaka iyice araştırsınlar ve kesinlikle uzmanlara yönelsinler."

Evet bakım çok önemli. Ancak, kendi yapabileceklerimiz var bir de işin ustasına gidildiğinde mükemmel sonuçlar alınacak işlemler var. O yüzden görünümüzde değişim istiyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun. Gebze'ye yolunuz düşerse, Happy Faces Center'a uğrayabilirsiniz: 

Adres: Hacı Halil Mah. İsmetpaşa cad. No: 8- Yeni Çarşı/ Gebze, Tel: +90 262 646 31 42 – Mobil: +90 536 224 94 14

Muhabirce/ Gebze

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu