Haberler

Fındık kadar ama faydaları saymakla bitmez

Fındık içinde önemli ölçüde vitamin ve mineral barındıran bir yiyecek. Diğer kuruyemişler/yenilebilir çekirdekler gibi yağ oranı yüksek olduğundan, kilo sorunu olanların dikkatli tüketmesinde fayda var.

Fındık B grubu vitaminleri ve mineraller açısından oldukça zengin. Hergün bir avuç fındık ye diyen doktorlar diyetisyenler boşuna konuşmuyor. Fındık yağı kozmetik sanayisinde kullanılıyor.

Şeker hastaları yiyebilir

Fındıktaki yağ doymamış yani yararlı yağ cinsi; yüzde 60'ı yağ.  Omega 3 deposu. Kan basıncı ve kan şekerini düzenlediği için kalbin, damarların en iyi dostu.

Yüksek oranda lif içerdiği için barsakların çalışmasını düzenliyor, hazmı kolaylaştırıyor. İçindeki yağlar ve mineraller, enerji verir, konsantrasyonun artmasına neden olur. Ayrıca gözlere/görmeye de iyi geldiği söyleniyor. Fındığın kurusu yağ oranı ve lezzet açısından ağır geliyorsa, tazesini tüketebilirsiniz.

Vitamin deposu

Sinir ve kas sistemi açısından çok gerekli olan B vitaminleri dışında A, C ve E vitaminleri açısından da zengin ayrıca Potasyum, Magnezyum, Niacin, Demir gibi mineraller de özellikle kadınlar için son derece gerekli mineraller.

Fındık ağacının vatanı

Fındık ağacının da çeşitli türleri bulunmakta ağacın boyu 5 metreya kadar uzayabiliyor. Avrupa ve Türkiye'de yetişiyor. Almanya'da yetişen fındıklarla Türkiye'de yetişen fındıklar farklı; Türkiyedekiler daha tatlı. Fındık kabuklu daha uzun süre saklanabiliyor, iç fındık ise yağ oranından dolayı çok daha çabuk bozuluyor. Bu yüzden fındık alırken üretim tarihine dikkat etmek gerekiyor.

Tüketirken dikkatli olmalı

Herşeyin fazlası zarar, fındığın da öyle. Yüksek yağ oranı içeren fındığı, kilo sorunu olanlar çok ölçülü tüketmeli. Ayrıca fındığın içindeki bir takım maddelere karşı alerjisi olanlar olabilir, onlar da dikkatli olmalı.

Derleme: Hülya Sancak/ Muhabirce

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu