Haberler

Hamm`da yardım gecesine STK`ların ilgisizliği…

Almanya`nın Hamm kentinde Hamm Büyükşehir Belediyesi`nin himayesinde Başkent Düğün Salonu`nda bir yardım gecesi düzenlendi. Hamm Uyum Meclisi ve Aktüel Gazetesi`nin organize ettiği geceye Türkiye`den Orkestra Z/ Projekt, sevilen sanatçılar Semiha Yankı, Zeliha Sunal, Hakan Eren katılırken Almanya`dan da Deniz Gencay, Suna Gül, Selen Çelebioğlu, Gökhan Tatlı katıldı. Ayrıca; Hamm Karadeniz Folklor Ekibi ve Hamm Kozluören Zeybek Ekibi de mükemmel folklor gösterileriyle geceye ayrı bir renk kattılar. Sanatçıların ücret almadan katıldığı geceden elde edilen gelir yardım amaçlı kullanılacak.

Etkinliğin sunumunu Türkiye`den gelen radyo dünyasının yakından tanıdığı ve Türkiye`nin en geniş pop müzik arşivine sahip müzik insanı olarak tanınan Hakan Eren yaptı. Hakan Eren`in sunumuna Hamm Belediyesi`nden Selma Ataklı Almanca tercümeyle katkı sundu.

STK`lar gereken ilgiyi göstermedi

Hamm Büyükşehir Belediyesi, Uyum Meclisi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla gerçekleştirilen yardım etkinliğine, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının gereken ilgiyi göstermemesi eleştiri konusu oldu.

Etkinliğe  Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, KRV CDU Eyalet Milletvekilleri, Hennig Rehbaum, Oskar Burkert, KRV SPD Milletvekili Marc Herter, Uyum Meclisi Başkanı İsmail Erkul, Sosyal Entegrasyon Dairesi Başkanı Wolfgang Müller katıldı.

“Gelir yardım amaçlı kullanılacak, bizim bir kazancımız yok”

Etkinlik organizasyonundan Aktüel Gazetesi sahibi Ahmet Salıncaklı, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye için bugüne kadar çeşitli yardım organizasyonları düzenlediklerini belirterek “İstedik ki bu kez de ikinci vatanımız olan Almanya`da Hamm`da yaşayan yardıma muhtaç insanlara el uzatalım. Geceden elde edilecek tüm gelir burada yardım amaçlı kullanılacak. Aktüel gazetesinin bu geceden bir çıkarı yok. Biz arkadaşlarımızla beraber elimizden geleni yaptık, destek olanlara ve gelen misafirlere teşekkür ediyorum” dedi.

Gelirin nereye kullanılacağını komisyon belirleyecek

Gazeteci Ahmet Salıncaklı, Hamm`da göçmen sayısının oldukça yüksek olduğunu ve çoğunluğu Türklerin oluşturduğunu belirterek, neredeyse cami dernekleri dışında doğru dürüst sivil toplum kuruluşu kalmadı, birlikte yapalım dediğimiz onlarca cami derneğinden de kimse gelmedi diyerek etkinliğe olan ilgisizliği dile getirdi.

Ayrıca elde edilecek gelirle ilgili dedikodular dolaştığını vurgulayan Salıncaklı “Buradan bizim cebimize para girmiyor, kasada oturan bir Alman görevli, geceden elde edilecek gelirin nasıl kullanılacağına karar verecek olan yine bir komisyon. Komisyonda organizede yer alan dernekler de var. Onların da ceplerinden para çıkmayacak, gereken şey sadece katılım sağlamalarıydı.  Buna rağmen buranın dolup taşmaması üzücü diyerek sitemini dile getirirken, Sosyal Entegrasyon Dairesi Başkanı Wolfgang Müller da herşeyin güzel gittiğini ama bekledikleri katılımın olmamasının üzücü olduğunu ifade etti.

Sanatçılardan mükemmel performans

Etkinliğe katılan sanatçılar, birbirinden güzel şarkılarıyla davetlileri eğlendirdi. Zeliha Sunal mini konseri sonrasında çeşitli dillerde seslendirdiği güzel parçalarının hangi dilde olduğunu bilenlere cd`lerini hediye etti.

Deniz Gencay

Almanya sahnelerinin sevilen sanatçılarından Deniz Gencay, sevilen şarkılardan oluşan performansından sonra böylesine anlamlı bir etkinliğe göçmenlerin yoğun olduğu bir kentte ilginin bu kadar az olmasını çok üzücü bulduğunu ifade etti.

Etkinliğin yemek bölümünde evde yapılan yiyecekler satışa sunuldu. Hakan Eren güzel sunumuyla program aralarında Hamm Cami Dernekleri Kadın Kollarına, Kızılhaç Kadın Kolları`na ve geceye destek veren sponsorlara da teşekkür etti.

Program, Semiha Yankı Zeliha Sunal ve Deniz Gencay üçlüsünün birlikte seslendirdiği muhteşem şarkılarla sona erdi.

Mini yorum: Pek çok etkinliğe, katılıyorum, yıllardan beri dernek etkinliklerine gidiyorum. Gerçekten Almanya`da Türk sivil toplum kuruluşlarının durumu 

içler acısı. STK`lar arasında birbirlerine destek sıfır. STK`ların kendileri dışında herhangi bir organizasyona destek olmaları sık rastlanan bir olay değil. Almanya`da Türklerin kendi aralarında dayanışma göstermeleri neden bu kadar zor? diye bir soruyla bu haberi bitiriyorum, asıl yorum az sonra ;-)))

Hülya Sancak/ Hamm

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu