Haberler

Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu kuruldu

SPD Gelsenkirchen üyeleri, il başkanı,  NRW Eyalet Milletvekili Heike Gebhard'ın önderliğinde Göç ve Çeşitlilik (Migration und Vielfalt) Çalışma Gurubu'nu kurmak için AWO'nun Grenzstraße'deki salonunda bir araya geldi.

Çok sayıda partilinin katıldığı kuruluş toplantısının konuğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Göç ve Çeşitlilik  Çalışma Gurubu Başkan Yardımcısı ve Batı Westfalya Bölge Sorumlusu Uğur Ünal oldu.

Opsiyon modeli demokrasilerde kabul edilemez

Heike Gebhard SPD Gelsenkirchen olarak gündemlerinde göç, uyum, çeşitlilik konularının parti gündeminde olduğunu, çalışma gurubunun kurulması ile de pekiştiğini söyledi. 18 – 23 yaşındaki bir gence iki vatandan birisini seçmesini istemelerinin demokratik bir ülkede kabullenilemeyeceğini, insanların kültürel bağlarını koparmak istememelerinin doğal olduğunu , bu sebeplerden dolayı ,çifte vatandaşlıktan yana olduklarını SPD olarak mutlaka başaracaklarını dile getirdi.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Göç ve Çeşitlilik  Çalışma Gurubu Başkan Yardımcısı Uğur Ünal ise "SPD her zaman yabancı kökenli vatandaşların en yakınında olan bir parti olmuştur. Yabancıların çifte vatandaşlık, anadillerini öğrenme, diplomaların tanınması,İslamın resmi din olarak tanınması vede gün geçtikçe artan aşırı sağdaki yabancı düşmanlığı gibi sorunları olduğunu, bu sorunların çözümünün de SPD'nin  programında yer aldığını ve de bu şekilde çözüleceğini" ifade etti.

SPD'de, göçmenlerin parti içerisinde katılımına büyük önem verildiğine işaret eden Ünal , göçmenlerle ilgili konularda çalışma grubunun, sorunların parti üst düzeyine aktarılmasında etkili olacağını dile getirdi. 

Yeni kurulan Çalışma Gurubu 1. Başkan yardımcılığına ise Gelsenkirchen Belediye Başkanı Gabriele Preuß seçildi. Nezahat Kılınç, Gelsenkirchen'de uyum politikasının önemi konusunda  şu değerlendirmeyi yaptı:

"Maalesef birbirimizi, kültürlerimizi iyi tanımadığımız için aramızda kopukluk var. Bu kopukluğu sadece beraber el ele vererek aşabiliriz. Bizim hedefimiz paralel değil beraberce yürümek" dedi. 

Belediye başkanı Gabriele Preuß da başkan yardımcısı olarak Nezahat Kılınç ve yönetim kuruluna her türlü desteği vereceğini ve aktiv çalışacağını ifade etti. Göç ve Çeşitlilik Çalışma Gurubu'na SPD üyesi olmayanlar da katılıp, çalışmalarda yer alabiliyor.

Onbir kişilik yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Başkan yardımcıları Admir Bulic ve Belediye Başkanı Gabriele Preuß, yazman Taner Ünalgan, Teuta Abazi, Özen Arslan, Mehmet Ayas, Cevdet Duran, Heinz Dieter Klink, Sebastian Kolkau und Martina Rudowitz ise üye olarak seçildi. 

Muhabirce/ Gelsenkirchen

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu