Haberler

Gizli saklı sanatçılardan sergi

Kişisel becerileri olan, boş zamanlarını sanatsal çalışmalarla geçiren, fakat bunları sergileme fırsatı bulamayan, bilinmeyen, tanınmayan "sanatçı"ların eserlerinden oluşan bir sergi.

Sergiyi, Gelsenkirchen SPD Göç ve Çeşitlilik Grubu ile AWO Gelsenkirchen & Bottrop ortaklaşa düzenledi. Açılış konuşmasını yapan AWO yöneticisi Heinz Lübke, bu tür sergilere her zaman seve seve ev sahipliği yaptıklarını ve desteklediklerini ifade etti.

Farklı kültürlerin değerlerini ortaya çıkarmalı

SPD Gelsenkirchen Göç ve Çeşitlilik Grubu Başkanı (ve de aynı zamanda 25 Mayıs Almanya yerel seçimlerinde il encümen adayı) Nezahat Kılınç sergiyi düzenlemelerinin amacını şöyle anlattı. "Gelsenkirchen'de harika resim yapan, fotoğraf çeken, el sanatları ile uğraşan yanıbaşımızda, komşularımızda birçok insan var. Bu sergi ile, bu değerleri gün ışığına çıkararak kendi ürettiklerini sergileme imkanı veriyoruz. Zaten bizim görevlerimizden biri de sanatı, sanatçıyı ve değişik kültürlerin değerlerini öne çıkararak Gelsenkirchen halkı ile buluşturmak. Sergiye katılan sanatçılara ve misafirlerimize, serginin oluşumunda katkı sağlayanlara teşekkürlerimizi sunarız."

Sanata ve kültüre destek

Serginin davetlileri arasında olan Gelsenkirchen Belediye Başkanı (SPD Avrupa Parlamentosu adayı) Gabriele Preuß da konuşmasında "Avrupa birliği artık güncel hayatımızın bir parçası oldu, burada söz sahibi olarak bölgemize faydalı olmaya çalışacağım. Avrupa Birliği, sanatsal faaliyetlere önemli ölçüde bütçe ayırıyor ve destekliyor. 25 Mayıs Avrupa Parlemantosu seçimlerinde SPD adayı olarak seçildiğim takdirde bu paraların bölgemizdeki sanatsal faliyetlere ulaşmasında köprü olacağım. Sanatçılarımızı da yaptığı eserlerinden dolayı tebrik ederim" diyerek, kültürel faaliyetleri her zaman destekleyeceğini vurguladı.

Nebahat Yokarıbaş ve Britta Akdoğan' ın peçete tekniği ile yaptığı aydınlatmalar ve yağlı boya tabloların yanı sıra, Hayati Yılmaz'ın karikatürleri ve yağlı boya tablosu ile Gürdal Mutlu'nun yaptığı ahşap gemi modelleri, evler ve yel değirmeni konukların beğenisini kazandı. Serginin müzikal bölümüne Grup Rüzgar (Selin,Utku, Can) hoş melodileri ile renk kattı.

Aydın Kılınç/ Gelsenkirchen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu