Haberler

BAÜ Berlin`den sonra Köln`de

Bahçeşehir Üniversitesi (BAÜ) Berlin'de 2011 yılında kurduğu kampüste Almanya'da eğitim öğretim dünyasına adım atarken, geçen hafta da Köln'de bir eğitim akademisi kurararak eğitim zincirine bir halka daha ekledi.

Köln'ün merkezinde Hohe Str.'deki Eğitim Akademisi'nin açılışına, Almanya'dan çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, işadamları, akademisyenler, siyasetçiler, bürokratlar ve toplumun önde gelen isimleri katıldı.

Teknoloji ile sınırlar kalktı

Açılışta bir konuşma yapan Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Çepni, bilim ve teknoloji başta olmak üzere pek çok alanda sınırların kalktığını belirterek, "Kampüsüm Dünya" çerçevesinde öğrencilerimizi dünya vatandaşı olarak yetiştiriyoruz diyerek, Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede kampüsler ve eğitim akademileri kurduklarını ifade etti.

Prof. Dr. Elif Çepni "Küreselleşme süreci üniversite öğrencilerinin ulusal sınırların dışında, dünyanın herhangi bir noktasında çalışabilecek donanıma sahip birer dünya vatandaşı olarak yetişmelerini zorunlu kılmakta. Bu nedenle yükseköğretimde uluslararası açılımlar kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta. Berlin'de kurduğumuz kampüsümüzün yanısıra, Köln'deki eğitim akademimiz de öğrencilerimize üniversite yolunda destek sunmanın yanısıra, bu bölgede yaşayan gençlerimize, BAÜ'nün dünya kampüslerinin kapılarını açacak" diyerek BAÜ Eğitim Akademisi'nin, tüm öğrenciler ama özellikle de Türk öğrenciler için kaliteli eğitimin kapılarını aralayan bir merkez olacağını vurguladı.

"Bilgi transfer diyoruz"

Açılışa katılan ve kısa bir konuşma yapan Yeşiller Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Milletvekili Arif Ünal, kendisinin de eğitimci olduğunu ve BAÜ'nün bu çalışmalarını sevinçle karşıladığını belirterek, "Ama benim en çok hoşuma giden, Türkiye şimdiye kadar hep işgücü / sebze meyve gönderdi Almanya'ya. Ancak bu sefer öyle değil. Biz artık bilgi transferi yapıyoruz. Bu açıdan bakıldığında bu çok önemli bir adım. Ayrıca burada yaşayan insanımızın imajına da olumlu katkıları olacağına inanıyorum" sözleriyle, BAÜ'nün Almanya çalışmalarının, Almanya'daki Türkiye imajı için pozitif bir katkı olduğunu ifade etti.

Köln'de açılan BAÜ Eğitim Akademisi'nin Direktörü Öznur Özcan Yıldırım da ilginin çok yoğun olduğu açılışta "Çocuklarımızın eğitim alanında karşılaştıkları sorunların bilincindeyiz onların bu açıklarını kapatmak için elimizden geleni yapacağız" diyerek davetlilere teşekkür etti.

 

Başvuru ve bilgi için site ziyaret edilebilir: BAÜ-Köln

Hülya Sancak/ Köln

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu