Haberler

Ferhat Canikli`den Haram Olsun

Türkiye`de başlayan müzik yolculuğunu Almanya`da devam ettiren ve geçen ay ilk albümünü çıkaran Ferhat Canikli, yaptığı müziği halk müziği ve Anadolu rock olarak yorumluyor.  

2000 yılından beri Almanya`da yaşayan Tokatlı müzisyen ilk albümünde Tokat yöresine ait bir halk türküsünü kendi tarzında yorumlamış; Kalenin bedenleri koyverin gidenleri”

Türkiye`de çeşitli lokallerde müzik yaparken yolu Almanya`ya düşmüş, Almanya`da müzik okumak istese de hayat şartları buna elvermemiş.

Enstrüman çalıyor, sürekli kendisini yeniliyorFerhat Canikli

Müzikal olarak kendi kendisini geliştirdiğini, şarkılarını bağlama ile çalarak hazırladığını belirten Ferhat Canikli, Türkiye`deyken Ege Üniversitesi Konservatuar sınavlarına girmiş, ilk sınavı kazanmış ancak ikinci sınavı kazanamayınca Almanya`ya gelmiş ve çalışmalarına burada devam etmiş.

Altyapı Türkiye`de hazırlanmış 

Ferhat Canikli

Canikli`nin albümünün altyapı çalışmaları Türkiye`de hazırlanmış, geleneksel halk türkülerinin, deyişlerin, rock,caz ögeleriyle harmanlanan parçaların miksajı da Almanya`da yapılmış. Bağlama çaldığı halde albüm bağlama ağırlıklı değil. “Haram Olsun” isimli albümde 8 parça yer alıyor. Linkte albümden kısa tanıtımlar dinleyebilirsiniz.  Albüme adını veren “Haram Olsun” parçasının beste ve güftesi sanatçıya ait.

Kimseye benzemiyorum, farkedecekler

Albüm yapmanın ve satmanın oldukça zor olduğu bir dönemde `insanlar neden sizin albümünüzü satın alsın` sorusuna Canikli “Bu albüme iki yıl çalıştık, ben bağlama çalıyorum ama albüm bağlama ağırlıklı değil. Profesyonel müzisyenlerle çalıştım. Altyapının Türkiye`de yapılmasını istedim. Şarkıları ben hissederek okudum, dinleyenlere de aynı duyguların geçtiğini düşünüyorum. Günümüzde alışılmış birbirine benzeyen tarzlardan farklı bir tarz dinlemek isteyenler lütfen alıp dinlesinler, pişman olmayacaklar” sözleriyle cevap veriyor.

Ferhat Canikli- Haram OlsunTarzını Ahmet Kaya`ya benzetenler için de, “Olabilir, ama ben başka sanatçılardan şarkı söylesem de mutlaka kendi tarzımla söylüyorum, benzemeye çalışmıyorum, dinleyenler farkedecektir ; müzik benim ruhumda diyor.

Ferhat Canikli, kendi tarzını bulamayanlar müzik dünyasında tutunamazlar diyor. Şarkılarında mesaj kaygısı taşımadığını belirten Canikli, insani yönü ağır basan sosyal mesajları olan şarkılarım var, bu albümde “Savaşa Hayır” dedim mesela, şarkılarım genel de duyguların ifadesi, zaten dinleyenler de hissedecektir diyor.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu