Haberler

Essen Fuarı`na red!

Essen Fuarı'na 123 milyon euroluk yatırım, halk oylamasıyla reddedildi!

Almanya'nın Essen kentinde 19 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşen halkoylaması sonucunda Essen Fuarı'na yapılmak istenen 123 milyon euroluk yatırım durduruldu.

Oylama öncesi 17 haziran 2013’te gerçekleşen Belediye Meclis toplantısında Hıristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlar'ın oylarıyla Essen Fuarı'na 123 milyon euroluk yatırım kararı alınmıştı. Kentin 1970’lerden bu yana yapılacak en yüksek yatırım kararı, Yeşiller Partisi ve Sol Parti tarafından meclis toplantısında reddedilmişti.

Ardından Yeşiller Partisi, Sol Parti ve Korsanlar partisinden oluşan ittifak ile kurulan bir sivil inisyatif girişimi sonucunda geçen pazar günü Essen’de halkoylamasına gidildi. Oylamaya toplam 456.899 kişiden 131.489 kişi katılarak %28,8 oranda bir katılım sağlanabildi. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin halkoylamaları yasasına göre %10’luk baraj 45.690 oy. İnisyatif, 65.104 ‚hayır‘ oyuna karşı 66.066 ‚evet‘ oyuyla, 962 oy farkıyla galip geldi.

oylamaya katılım oranının yaklaşık %30’larda olmasına değinerek „Bu oylama kentimizde demokratik katılım açısından önemli bir adımdı. Oylamaya yol açan imza kampanyasında dikkatimi çeken ve oylamanya göçmen kökenlilerin çok sayıda yaşadıkları bölgelerdeki katılım oranının oldukça yüksek olması. Oylamaya çok sayıda göçmen kökenli insanın da katıldığını gösteriyor. Göçmen kökenli basın sayesinde insanlarımıza daha iyi ulaşabildiğimiz ve onları yerel siyasete daha iyi dahil edebildiğimize bir işarettir. Böylece halk – göçmen kökenli olsun ya da olmasın – bundan sonra, bu gibi büyük projelerde söz hakkı istediğini kanıtlamış oldu.

Buna rağmen oylamadaki olabildiğince küçük oy farkını da göz önünde bulundurarak ve bu yönde oy vermiş insanlara da saygı göstererek karşı tarafla fuarın geleceği konusunda diyologa hazırız“ dedi.

Muhabirce/ Essen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu