Haberler

Ekmek fabrikası onları işten çıkaracak

Almanya genelinde birçok şehirde şubesi olan Lieken Brot-und Backwaren GmbH, kâr oranlarının düştüğü gerekçesiyle işçi çıkarmak istiyor. İşverenin aldığı bu kararı protesto etmek ve işyerlerini kurtarabilmek için fabrika önünde toplanan yaklaşık 100 işçi, Gıda Sendikası (NGG) Müdiresi Yvonne Sachtje, Sendika Başkanı  Thomas Schäfer ve sendika üyesi Gürel Akkaya önderliğinde eylem gerçekleştirdiler.

Almanya genelinde sendiklar birlikte mücadele edecek

Gıda Sendikası (NGG) Müdiresi Yvonne Sachtje yaptığı basın açıklamasında, Almanya genelinde çalışan 4500 işçiden, 1800 işçinin işini kaybetmesinin söz konusu olduğunu, bunu engellemek için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi. Şirketin İşten çıkarma gerekçelerinin, tutarlı bir tarafının olmadığını söyleyen Sachtje, buna karşı yeni kısımlar açma düşüncelerinin bilindiğini, kâr yapamayan bir şirketin böyle atılıma nasıl gittiğini açıklaması gerektiğini söyledi. Sachtje ayrıca Almanya genelindeki Lieken sendikalarının beraberce mücadele edeceklerini belirtti.


Sendika Başkanı Thomas Schäfer ise yaptığı açıklamada, kendi çalıştıkları Essen-Borbeck`te yaklaşık 200 işçi çalıştığını, bunlardan 100`ün üzerinde Lojistik Bölümünde olanların diğer şubelere dağıtılacağını fakat prodüksiyonda olan 85 işçiye çıkış verileceğini fakat tarihin belli olmadığını söyledi.

Çıkış verilecek 85 işçinin 50`si Türk

İşyeri sendikacılarından Gürel Akkaya ise yaptığı açıklamada işten çıkarmaların kabul edilebilir bir şey olmadığını, burada çalışanların ortalama 25 yıldır burada emek verdiklerini söylerken, “Bu insanlar bundan sonra ne yapar, hangi işe kabul edilirler” dedi. Akkaya ayrıca çıkış verilecek bölümde 85 isçiden yaklaşık 50 sinin Türk olduğunu söyledi.

25 yıldır Lieken firmasında çalışan, Türk İlhan Tanrıvermiş ve Bosnalı Korjehic Muho, “Eve giderken artık huzursuz ve moralsiz olarak gidiyoruz. Çocuklarımızın isteklerini yerine getiremiyoruz, yarın ne olacağımız belli değil” dediler.

Haber& Foto: Murat Pehlivan/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu