Haberler

Düsseldorf Başkonsolosluğu yeni binasında

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu 42 yıl Ren Nehri kenarındaki, tarihi binada yaklaşık 800 metrekarelik bir alanda T.Cç vatandaşlarına hizmet verdi. Ancak zamanla, başkonsolosluk bölgesinde artan nüfusa, 280 bini aşkın vatandaşa hizmet vermek artık iyice güçleşince, yeni bina alınmasına karar verildi.

Yaklaşık üç yıl önce Düsseldorf- Heerd`te satın alınan yeni bina 6000 metrekare üzerinde ve 3000 metrekare kullanım alanına sahip. Tadilat işlemleri tamamlandıktan sonra 20 nisandan itibaren vatandaşlara hizmet vermeye başlayan binanın resmi açılışını geçen pazar günü (3 mayıs) T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu yaptı.

Anadolu, İstanbul, İzmir, Ankara salonları ve mescitT.C. Düsseldorf Başkonsoloslugu- Willstatterstr.9, 40549 Düsseldorf
Eski matbaa yeni T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu artık Türk vatandaşına yakışır bir hizmet sunmak için hazır ve ilk sınavını da belki seçimlerde sandık merkezi olarak verecek. Binanın iç mekanlarında modern bir tadilat yapılmış. 90 ve 100 kişilik iki ayrı bekleme salonu yoğun zamanlarda hizmeti kolaylaştırmak için tasarlanmış. Mobilyalar Türkiye`den getirtilmiş.

Temür: "Binamızda, yaşlı, engelli ve çocuklu anneler için altyapı mevcut. Vatandaş huzurlu olursa, bizler de huzurlu oluruz"

Konsolosluk avlusunun girişindeki Anadolu Salonu büyük toplantılar için, 1.kattaki pembe renkle dekore edilmiş İstanbul Salonu ise, nikah kıyımı ve basın toplantıları için düzenlenmiş. Aynı kattaki İzmir Salonu ise bekleme salonu olarak düşünülmüş.

Sekreterya dönrdüncü katta. Buradaki Ankara Salonu`nda diplomasi ve eğitim amaçlı toplantılar yapılacak. Konsolosluk binasında ayrıca bir mescit de mevcut.

Ücretsiz otopark ve özel otobüs hattı

Yeni konsolosluk binasının vatandaşlara layıkıyla hizmet verebilmek için tasarlandığını ve konumunun avantajlı olduğunu ifade eden Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, “En önemli avantajlardan biri, 100 araçlık ücretsiz otopark. Konsolosluğumuza işlem için gelecek vatandaşlarımız, herhangi bir zorluk çekmeden ve ücret ödemen arabasını park edebilecek. Diğer önemli bir hizmetse, Düsseldorf Belediyesi ile yaptığımız çalışmanın sonucunda konsolosluk binamızın güzergahına özel olarak tahsis edilen otobüs hattı. Araçsız konsolosluğumuza gelmek isteyen vatandaşlarımız, her 10 dakikada bir gelen 833- E nolu otobüslerle binaya intikal edebilecekler”dedi.

Vatandaş memnuniyeti ön planda

Başkonsolos Temür, “Vatandaşlarımız, bu yeni binada kendileri için planlanan geniş ve rahat mekanlarda kendilerini ferah hissedecek. Vatandaşlarımız, her şeyin en iyisine layık. Almanya`da yaşayan diğer ülke vatandaşlarının sahip olduğu koşullardan daha iyi hizmeti bizim konsolosluğumuzda vermeyi amaçlıyoruz” sözleriyle yeni binada vatandaş konfor ve memnuniyetinin ön planda tutulduğunu vurguladı.

XXV (25). dönem milletvekilliği seçimlerinde oy kullanılmaya bugün başlanıyor. Sandıklar da konsolosluğun Anadolu Salonu`nda hazırlanmış bekliyor.8 Mayıs- 31 Mayıs tarihlerinde oy kullanılacak

Kuzey Ren Vestfalya Eyaletindeki Duisburg, Krefeld, Oberhausen, Mettmann, Mönchengladbach gibi kentler, Düsseldorf Başkonsolosluğu`na bağlı.

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu