Haberler

Duisburg`un kalbinde büyük yangın

Dün akşam saatlerinde Duisburg'un Ruhrort Liman bölgesinde, bir geri dönüşüm fabrikasının atık deposunda çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Bir geri dönüşüm fabrikasının arazisindeki  atıkların oluşturduğu tepe akşam saatlerinde yanmaya başladı. Muhtemelen plastik atıkların da olduğu tepenın yanmasıyla Duisburg'un üzerini yoğun kara duman bulutları kapladı.

Düsseldorf  itfaiyesi de yardıma gitti

Itfaiye, henüz hangi nedenle çıktığı belirlenemeyen yangını kontrol altina almakta güçlük çekti. Bir itfaiye eri de sön dürme çalışmaları esnasında yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Çeşitli metal ve plastik karışımından oluşan atık dağını söndürme çalışmalarına, yangın  söndürme botları, çevre iller ve Düsseldorf  itfaiyesi de destek verdi.

metrelerce yükseğe tırmanan alevlerin ardından gelen kara duman bulutları rüzgarla birlikte Oberhausen gibi çevre illere doğru kayarken, keskin kimyasal duman kokusu da şehre yayıldı. Dusiburg itfaiyesi tarafından, için için yanan zaman zaman küçük patlamalarla alevlenen atık çöp dağını söndürme çalışmalarının tüm gün hatta pazar gününe kadar devam edeceği bildiriliyor.

Daha önce de yangın çıkmıştı

Bu devasa yangın ilk değil. Duisburg Ruhrort'ta 2010-2011 yıllarında da atık depolarında büyük yangınlar çıkmış, söndürme çalışmaları günlerce sürmüştü.

Vatandaslardan bir süre kapı pencerelerin kapalı tutulması istenirken, sağlığı tehdit edecek bir kirliliğin söz konusu olmadığı bildirildi. Duisburg itfaiyesi çevre ve sağlık sorunları ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar için bir tehlike bilgi hattı oluşturdu:  800/1121313.

Hülya Sancak/Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu