Haberler

Duisburg ve Gaziantep 10.yılında

Gaziantep 1. Duisburg  Kardeş Şehir Festivali`ndeAlmanya`nın KRV Eyaletindeki Duisburg kenti ile Gaziantep, dün, kardeş şehir oluşlarının 10. yılını büyük bir etkinlikle kutladı.

Duisburg Hükümet Konağı`nın önünde gerçekleştirilen 1.Kardeş Şehirler Festivali`ne İngiltere, Fransa, Litvanya, Rusya`dan da kardeş şehir delegasyonları katıldı. KRV Eyalet Meclisi Başkanı Carina Gödecke`nin de katıldığı etkinliğe,  iş adamları , dernek temsilcileri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kardeş şehir projeleri kültürleri kaynaştırıyor

Oldukça renkli geçen 1. Kardeş Şehirler Festivali`nde bir konuşma yapan Carina Gödecke “Gaziantep insanı memleketlerinde ne kadar sıcakkanlı samimi ise burada da aynılar. Şehir olarak Suriye`den kaçan mültecilere kucak açarak onları memleketlerindeymiş gibi rahat ettirmek için çaba harcamalarına gözlerimle şahit oldum. Kardeş şehir ilişkileri şehirler kültürler arası ilişkileri geliştiriyor. Bu şekilde kültürler birbirlerini daha iyi tanıyor, kaynaşıyor” sözleriyle kardeş şehir projelerinin katkılarını vurguladı.  

Gaziantep mutfağı Antep`ten özelolarak getirilen yemekve tatlılarla tanıtıldı

Gaziantepten özel yemekler geldi

Gaziantep ile Duisburg arasında 2005 yılında imzalanan kardeş şehir anlaşmasının 10.yıldönümünde özel olarak Gaziantep`ten gelen Gaziantep Folklor Ekibi`nin gösterisi büyük beğeni topladı. Özel yöre yemekleri, tatlılar ve Türk kahvesini ise davetliler afiyetle tadarken, oruclu olanlar da iftarda yemek için yiyeceklerden paket yaptırdılar.

Palabıyık: Gaziantep sevdamız büyük

Duisburg ile Gaziantep`in kardeş şehir olması için büyük gayret sarfeden Duisburg`un Gaziantepli işadamlarından Pala Export`un sahibi Sıtkı Palabıyık “Her iki şehrin kardeşliğinin 10.yılında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Gaziantep sevdamız büyük, faaliyetlerimiz artarak devam edecek. Her iki şehrin kültürlerarası etkilieşimi ve tanınması, kardeşliğin devam etmesi için elimizdne gelen herşeyi yapacağız” dedi.

Şehirlerarası ilişkiler geliştirilecek

Gaziantep Folklor EkibiDuisburg Anakent Belediye Başkanı Sören Link ise “Kardeşlikler çok önemli. Gayretimiz bunların kağıt üzerinde değil, pratiğe dönüşen projeler olarak hayata geçirilmesi, kültürel ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi” diyerek karşılıklı faaliyetlerin daha da geliştirileceğini ifade etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekiliı Mehmet Durdu Yetkinşekerci  “Her iki şehrin  kardeş şehir olarak 10. yılı  umarım daha uzun seneler devam eder. Parlamento başkanı Carina Gödecke`nin  şehrimiz hakkındakı görüşlerine sevindim. Gaziantep olarak bu şehirle daha uzun seneler kültürel ve ekonomik bazda  her iki belediye için de olumlu işler yapacağız.  Karşılıklı kültürlerimizi tanımak ve perçinlemek için  çalışmalarımız sürecek. Bu çalşımalarda büyük katkısı olan Sıtkı Palabıyık başta olmak olmak üzere, emeği geçen tüm Gazianteplilere teşekkür ediyorum” dedi.

Haber: İbrahim Yüksel/Duisburg

Editör: Hülya Sancak

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu