Haberler

Duisburg Uyum Meclisi resepsiyonu

Altıncı dönem Duisburg Uyum Meclisi’nin yeni yıl resepsiyonu görkemli geçti. Resepsiyona, TC. Düsseldorf Başkonsolosu Aleattin Temur, Duisburg Büyükşehir Belediye Başkanı Sören Link, siyasiler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve iş adamları katıldı.

Katılımın yüksek olduğu resepsiyonda, göçmen kültür ve folklor ekipleri gösterileriyle davetlilerin beğenisini kazandılar. Duisburg Filarmoni Orkestrası eşliğinde Erdal Akkaya sazıyla davetlilere Anadolu ezgileri sunarken, Güney Kore ve Hırvatistan'ın halk oyunları ekipleri ile zaman tüneline girildi. Ekiplerin kostümleri ve estürümanları davetlileri eski zamanlara götürdü. Afir halk oyunları ekibi Karadenizin canlı insanlarını en iyi şekilde temsil etti.

Romen ve Bulgar sorununu beraberce çözmeliyiz

Uyum Meclisi Başkanı Şevket Avcı selamlama konuşmasında katılımın fazla olmasından dolayı duyduğu sevinci belirterek "Uyum meclisi olarak yanlız göçmenlerin uyum konusu ile ilgilenmiyoruz, göçmenlerin siyasi ve sosyal problemleri yanında şehrin de ortak problemleri ve bunlardan çıkış yolları ile de ilgileniyoruz. Burada yaşayan insanların problemlerini ortak problem olarak görüp bunları gerekli siyasi mercilere taşıyoruz. Son zamanlarda şehrimize gelen Romen ve Bulgar göçmenlerin  problemlerini  beraberce çözmek zorundayız. Bunda hem onlara hemde bize büyük fedakarlıklar düştüğünü de belirtmek isterim.  Son senelerde şehirdeki çalışanların  sayısında, gerek belediyede, gerekse polis teşkilatında çalışan ve meslek eğitimi yapan insanlar arasında göçmen kökenlilerin sayısının artması bizi sevindiriyor. Katılımınızla bizi yanlız bırakmadığınız için ayrıca teşekkür ediyorum”dedi.

Duisburg Büyükşehir Belediye Başkanı Sören Link de davetlilere hitaben yaptığı konuşmasında uyum meclisini belediyenin bir parçası olarak gördüklerini ve çalışmalarını desteklediklerini belirterek "25 mayıstaki seçimlere ilgi duymanız gerek. Duisburg’ta gürüş farkı gözetmeksizin beraberce çalışmak zorundayız. Duisburg uyum çalışmaları ile de kendisinden söz ettirmektedir. Buna en güzel örnek Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti'nin en büyük camisinin şehrimizde olması. Romenlerle ve Bulgarlarla olan problem de abartılmamalı. Onlara bizim bir düzenimiz olduğunu kabul ettirmek zorundayız. Onlara el uzatıyoruz ve bu problemin de altından da çıkacağımıza eminim. Eleştirilere açığız" dedi.

İki ülke arasında ilişkilere katkı sağlandı

"Uyum meclisi yaptığı işlerle kendisinden haklı olarak bahsettiriyor. Buradaki büyük katılım da bunun en bariz örneği" diyen TC Düsseldorf Başkonolosu Aleaddin Temur, zamanında bir bavulla Almanya'ya işçi olarak gelenlerin şimdi buraya yerleşip iş sahipleri olduklarına, ekonomiye katkı yaptıklarına vurgu yaparak "Almanya'ya gelenler yaşadıkları toplumla tam bir uyum içinde kaynaştılar. Kardeş şehirler meydana getirerek iki ülke arasındaki ilişkilere katkıda bulundular. Gaziantep ile Duisburg’un kardeş şehirliği sosyal ve ekonomik olarak da kendini göstermektedir. Bunun olumlu yönleri her iki toplumun bireyleri arasında da kendini göstermektedir" dedi.

Duisburg Ekononi sorumlusu  Ralf Maurer ise “Duisburg uluslararası bir şehirdir. Yeni iş yeri açanlar arasında yabancı kökenlilerin sayısı fazla. Bu bizleri sevindiriyor. Kardeş şehir Gaziantep ile iş adamlarımızın birlikte çalışmaları da sevindiricidir" şeklinde birlikte çalışmaları özetledi. Daha sonra Uyum Meclisi Başkanı Şevket Avcı, mecliste görev yapan üyelere birer plaket verdi. Şehirde kırk seneye yakın SPD'de görev yapan ve fahri olarak çalışan Serdar Bozkurt’a da  hizmetleri için bir plaket verildi.

İbrahim Yüksel/ Duisburg

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu