Haberler

Duisburg Camlı Mescid açıldı

Duisburg kentindeki İslam Kültür Merkezleri (VIKZ) Duisburg Camli Mescid Külliyesi görkemli bir törenle açıldı. Açılışa 1500`ü aşkın davetli ve cemaat katılırken,  Alman ve Türk siyasetçiler, bürokratlar da davetliler arasındaydı.

IKM din görevlilerinden Yasin Kara`nın sunduğu programda IKM Başkanı Mehmet Duran, Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Konsolosu Ahmet Ergen, SPD Milletvekili Mahmut Özdemir, Duisburg Belediye Başkanı Volker Mosblech, Duisburg Hamborn İlçe Belediye Başkanı Uwe Heider, Nobertus Kilisesi`nden rahip Thomas Lüke, katılanlar arasındaydı.

Törende bir konuşma yapan IKM Başkanı Mehmet Duran, ilim, ahlak ve hoşgörü üzerinde dururken, bir müslümanda olması gereken vasifları kazandirabilme adına, İslam Kültür Merkezleri`nin var olduğunu belirterek, “Kendi ülkemizin  kültürünü, dinini yaşatırken, Almanya`nın kanun ve nizamlarina da uymak zorundayız, ancak bu şekilde uyumlu bir yaşam sürebiliriz” dedi. Duran yaptıkları çalışmalarda kendilerine destek olan tüm Alman ve Türk yetkililere teşekkürlerini ifade etti.

Ergen: Türkler artık burada kalıcıdır

TC. Düsseldorf Konsolosu Ahmet Ergen, son aylardaki ırkçı saldırılar konusuna değinirken, herkesi sağduyulu olmaya davet etti. Irkçıların kabullenemediği olayın Türklerin ve Müslümanların burada kalıcı olmalarıdır. Almanya bizim ikinci vatanımızdır, bizler artık buraya aidiz” dedi.

Rahip Lüke ise yaptığı açıklamada komşu oldukları mescid yöneticileri ve cemaati ile inanilmaz uyum içinde çalıştıklarını, komşuluklarından son derece memnun ve mutlu olduklarını söyledi.

Murat Pehlivan/ Duisburg

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu