Haberler

Dortmund` ta Türkçe olimpiyatları yapıldı

Bu yıl 20 Ülkede düzenlenen 13. Uluslararası Dil ve Kültür Olimpiyatları finali, KRV Eyalet Bilim, Araştırma ve Inovasyon Bakanı Svenja Schulze`nin himayesinde  Dortmund`ta gerçekleştirildi.

Dünyanın Renkleri ismi altında gerçekleşen finale 46 ülkede bulunan Türk okulları içinde dereceye giren 360 öğrenci katıldı. Dortmund- Westfalenhallen`deki büüyk salonda yapılan gösteriye ilgi yoğundu.

Finalde bu yıl ilk defa `Kültüre köprü kuranlar Ödülü` de verildi. Ödüle, iki defa Almanya Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Alman bilim kadını Prof.Dr. Gesine Schwan layık görüldü.

Prof. Dr. Gesine Schwan, “Bu büyük ve müthiş güzel bir organizasyondu.  Ödülü almak için sahnenin arkasına gittiğimde genç öğrencileri gördüm,  çocuklar daha çok saf ve dünyaya açıklar. Alman toplumu bu çocuklardan çok şey öğrenebilirler. Hayat sevgisi bulaşıcıdır, mutluluk bulaşıcıdır. V

Salondaki seyircilere Türkçe İyi Akşamlar diyerek bir selamlama konuşması yapan KRV Eyalet Bilim, Araştırma ve Inovasyon Bakanı Svenja Schulze (SPD) “Bu harika festival için sizlere teşekkür ederim. Sizler burada insanlarla tanışıyor, insanlarla anlaşmayı, kendinizi açmayı, kardeş ve dost olmayı öğreniyorsunuz. Hepiniz bugün barış içinde birlikte yaşam için çok önemli bir etkinlik yapıyorsunuz. Burada bir ortaklık, birliktelik duygusu geliştiriliyor” dedi.

Program sonunda tüm öğrenciler hep birlikte Yeni bir Dünya – Evrensel Barış şarkısını seslendirdi.

Davetlilerin etkinlik değerlendirmeleri

Programı izleyenler arasında olan Dost GmbH`dan Mehmet Sar “Her sene katılıyorum. Artık güç ve tahrip revaçta değil onun yerine insanlık ve barış yerini alıyor. Bu çocuklar tüm dünyada köprüler inşa edilebildiğini gösterdiler. Bu çocuklar bu dünyada el uzatmayı ve uzanan ele karşılık vermeyi gösterdiler” sözleriyle etkinliği övdü.

Diyalog ve Eğitim Vakfı`ndan (Stiftung Dialog & Bildung) Ingrid Hollenberg  “Sevgi, iyilik ve mutluluk kazanacak. Bugün burada gördüğümüz gençler barışın ancak sevgi, mutluluk,  birlik ve beraberlik içinde başarılabileceğini bizlere göstermiş oldular. Almanya için bu organizasyonun kendisi bir kazançtır. Türkiyede yasaklanmış olması gerçekten üzücü ve kaygı verici. Bu festivalin ilk adımları haliyle Türkiye`de atıldı ve şuan orada izin verilmiyor. Bu tabiki üzücü bir durum. Umarımki ileride durumlar düzelir  ve oradada tekrar yapılır.

Christoph Purps (CDU meclis gurubu başkanı)

Söyleyecek söz bulamıyorum, hayran kaldım. Çocukların gösterilerinden mest oldum. Gösterdikleri oyunlarla kültürlerarası özellikle de dinlerarası bağlar kuruyorlar.  Bu organizaysonun dünya çapında organize edilebileceğinin açık işareti olmuştur. Bunun  sadece Türkiye`de değil burada da yapılabilieceği gösterildi. Biz burada olmasından gurur duyduk. Sonunda bu tüm kültürlerden bir demetti. Ben geçen sene de katıldım ama ben Türkiye`de ikende katılıyordum. Hayranım. Seneyede katılacağım.

Dr. Seyran Ateş (Avukat, yazar, insan ve kadın hakları savunucusu)

Program olağanüstü ve harikaydı. Geçen sene de buradaydım. Bu sene daha da güzel ve daha da renkli oldu. Helede çocukların bu kucak kucağa, omuz omuza birlikte barış için sevgi için böyle bir performans göstermeleri harikaydı. Ben yerimde zor durdum. Çocuklardan biz barışı öğrenebiliriz. Çocuklar kültür, din sınırları bilmiyorlar. Birbirleri ile barış içinde olabiliyorlar. Gerçekten aslında her işte bir hayır var. Geçen sene bu organizasyonun Türkiye`de olamaması, şimdi artık Almanya`da olması uluslararası bir statüye kavuşmasına sebep oldu. Aslında bir şans bu. İnsan derya hani, krizlerden bir fırsat çıkarabilirsiniz diye. Şu an öyle bir durumdayız. Kriz yaşadınız, yaşıyoruz. Ve  krizi  pozitif yölendirmemizin mümkün olduğunu gösterdi bu olay. Onun için şanslısınız aslında. Bundan sonra hep Almanya`da olsun.

İsmail Eren (Beysfood)

Proğrama ikinci defa katılıyorum. Organizasyonun Almanya`da olmasına çok sevindik. Devamlı İstanbul`a gidiyorduk. Şimdi ayağımızın dibinde hemde Dortmund`da olması bizim için çok güzel oldu. Elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz. O kadar genç gördük o kadar öğrenci gördük ki, bunlara bizimde bir yardımımız katkımız olursa memnun olacağız elbette.

Ina Scharenbach (CDU KRV eyaleti milletvekili)

Harika bir organizasyondu. Mest oldum. Herşey harikaydı. Organizede de hiçbir eksiklik yoktu. Geçen sene de Almanya finaline katılmıştım.

Medyator Ajans/ Dortmund 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu