Haberler

#Dokuzcan: Sol açık Yola çık

O bir, ilk hentbol milli takım oyuncusu, dağcı, elektrik mühendisi, halkla ilişkiler ve siyasetbilimci, aktivist, gezgin, doğa ve insan hayranı ve daha pek çok vasıf sahibi bir kadın; CHP Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan.

CHP`li kadınlar son iki yılda çalışmalarına hız vermişler. Varolan yapıya can vermişler; yeni yapılanmalar, sahaya yönelik çalışmalar, yaratıcı sloganlar CHP`li kadınların enerjisini yansıtıyor. Kalp solda atar, “sol açık yola çık” diyorlar. Hilal Dokuzcan da yollarda, yolu bu kez Almanya`ya düşmüştü.

Dokuzcan, CHP NRW ve SPD Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu organizesiyle, “Uluslararası Cinsiyet Karşılaştırması; Almanya ve Türkiye`de Siyasetteki Kadınlar” konulu bir panel için Almanya`ya geldi. 3 günlük gezisinin çeşitli duraklarında kendisini izledim. Karşıma, herkes gibi benim de kafamda olan klasik, kadın kolları başkanı “kadın” dışında bir şahsiyet çıktı: Tarzı, tavrı, bilgisi ve konuşmalarıyla herkes gibi beni de çok güzel şaşırtan hayran bırakan bir şahsiyet.

CHP Kadın Kolları`nı anlattı

Dortmund`taki göçmen gruplar ve sandık ziyaretlerinin ardından Düsseldorf`ta Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisi`nde SPD Meclis Fraksiyon Başkanı ve Eyalet Milletvekili Britta Altenkamp, Eyalet Milletvekili ve Kadın Politikaları Sözcüsü Gerda Kieninger, Eyalet Milletvekili Serdar Yüksel ile biraraya gelen Hilal Dokuzcan burada CHP`nin kadın kolları çalışmalarını ve bölgedeki kadın sorunlarını anlattı.

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu önündeMeclis`te, SPD`li kadın milletvekilleri Almanya`da kadınların durumunu haklarını ve iyileştirmek istedikleri yasaları anlatırken, Hilal Dokuzcan daha çok  Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları`nın son 2 yıllık dönemdeki çalışmalarını anlattı. Kadının toplumdaki-siyasetteki yeri, kadına şiddet gibi konuların işlendiği görüşmede Hilal Dokuzcan, Britta Altenkamp ve Gerda Kieninger`a Türkiye`deki mülteci kamplarından çektiği görüntüleri gösterdi mülteci sorunuyla ilgili bilgi verdi.   

Essen, Dortmund, Düsseldof kentlerinde CHP`li kadınlar ve CHP`lilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Hilal Dokuzcan,  seçim sandıklarını da ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu.

Ortadoğu kadınlarının sesini Avrupa duymalı

CHP Kadın Kolları olarak uluslararası dayanışma ve kampanyaları çok önemli buluyoruz, dünyanın her yerinde kadınlar aynı haklar için aynı mücadeleyi veriyor diyen Dokuzcan, çeşitli ülkelerle yaptıkları çalışmaları, istişareleri anlattı ve Ortadoğu`dan örnekler verdi: “Irak ve Suriye`deki Arap, Kürt, Türkmen, Ezidi kadınların sorunları üzerine çalışmalar yaptık/yapıyoruz. Avrupa`daki siyasi partilerin kadın hareketlerinin oradaki durumu gündeme getirmeleri  gerekitiğini düşünüyoruz” diyerek, Ortadoğu`da olanlara dünya genelinde sesin yükselmesi gerektiğini belirtti.

2015 seçimleri kadınlar için çok önemli

“Bizler kazanılmış haklarımızı korumak ve üzerine haklar kazanmak için uğraşıyoruz, çünkü karşımızda kadını ikincilleştiren, kadın erkek eşitliğine inanmayan bir zihniyet var” sözleriyle Türkiye`de şu an mevcut durumu eleştiren Hilal Dokuzcan,  “2014 yılında 200 kadın öldürüldü. Normal haklardan öte temel yaşam hakkı talebiyle karşı karşıyayız. Bu bağlamda Türkiye`de iki kampanya düzenledik: `Klebekler özgürdür` ve `Kadınlar yaşasın diye yaşasın kadınlar`. Burada uluslararası dayanışma bizim için çok önemli. 21. yy`da değişim ve dönüşümün kadın enerjisi ile olacağını düşünüyoruz” dedi.

#ETEK- Eşit Temsil Eşit Katılım

Beraberinde SPD Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu temsilcileri ve NRW CHP`lilerle meclisten ayrılan Hilal Dokuzcan, Essen Hükümet Konağı`nda da SPD Kadın Çalışma Grubu ile Türkiye`de kadın kollarının çalışmalarını ve kadınların durumunu anlatan bir sunum yaptı. İlk sunumu slaytlar eşliğinde NRWSPD Sosyal Demokrat Kadınlar Grubu Başkanı Ursula Meurer yaptı. Meurer Almanya`da kadın hareketinin tarihi ve hareketin öncüleri olan kadınlarla ilgili geniş bilgi verdi.

Hilal Dokuzcan slaytlar eşliğindeki sunumunda CHP KK`nın çalışmlarını anlattı. Essen Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu Başkanı Caner Aver`in sunumu ve çevirisiyle gerçekleşen soru cevap bölümünde Dokuzcan yapmak istediklerini ve CHP`nin programını anlattı. Parti programının oluşmasında kadınlar kolunun önemli katkıları olduğunu belirten Dokuzcan, bizler sahadayız, binlerce eve girip çıkıyoruz, sloganımız eşit temsil eşit katılım (ETEK), dinlediklerimizi parti merkezine aktarıyoruz diyerek partili kadınların saha çalışmalarının önemine dikkat çekti.

Dokuzcan panel sonunda, Caner Aver`e profesyonel sunum/yönetim ve çevirisinden dolayı iki farklı dilde konuşan iki kadını başarıyla biraraya getirdi teşekkür etti.

Pozitiften motivasyon çıkar, negatiften değil

Hafta sonu Düsseldorf kentinde CHP`li ve CHP`ye gönül veren kadınlarla Anfora restoranda kahvaltıda bir araya gelen Dokuzcan “Biz Türkiye`de kadın neredeyse onların yanında olarak sorunu çözmeye çalıştık 81 ili dolaşıyoruz, bir kere gitmek yetmez, sürekliliği olmalı. Türkiye`de kadının mevcut durumunda yola çıkarak daha iyi eşit, özgür bir yaşam için örgütlü olmanın gerekliliğini anlatıyoruz. İstanbulda 320 bin eve giriliyorsa bunun altında önemli bir çalışma var. 2,5 yıldır bu çalışmayı yapıyoruz. Şu an burada bulunmamın temel nedenlerinden biri, SPD ile olan ilişkilerde onların dünyasında algıyı farklı bir noktaya taşımak ve bize destek olmalarını sağlamak. Sizin emeğinizin merkez yapıda görülmesini sağlamak. Pozitiften yola çıkarak motivasyon sağlayabiliriz. 3 sene 5 sene öncesini konuşmak değil, şimdi yapılanları, çalışmaları emekleri değerlendirmeli” sözleriyle birlikte çalışmanın ve örgütlü olmanın önemine vurgu yaptı.

Ardından TC. Düsseldorf Başkonsolosluğu`nda seçim sandıklarını ziyaret eden Hilal Dokuzcan KRV seçim bölgesi çalışmalarını da “SPD ile ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Türkiye`deki siyaseti kadınların durumunu konuştuk, buradaki seçim bölgelerinde seçim güvenliği ve katılımın sağlanması bağlamında iki seçim bölgesinde ziyaretler gerçekleştirdik. Sandık görevlisi arkadaşlarla görüştük. Burada başkonsolos ve konsoloslarımızla görüştük. Yurt dışında seçimlerin olması Türk demokrasisi için bir artı. Bazı bizim gördüğümüz ve bize önerilen konular var. Bunların değerlendirilmesine ve önümüzdeki süreçlerde demokrasiye katkı sağlayacak sonuçlara dönüştürmeye çalışacağız. Kadınların burada da önemli bir potansiyel olduğunu gördük. Daha sık temaslarda bulunmak gerekiyor” sözleriyle değerlendirdi.

Dokuzcan Düsseldorftan sonra temaslarda bulunmak üzere Berlin`e geçti.

Haber-yorum: Hülya Sancak/Essen-Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu