Haberler

DİTİB Köln`den iftarlar

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), bu yılki Ramazan ayı iftar sofralarını “Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman” sloganı ile gerçekleştiriyor.

Ramazan ayı boyunca devam edecek halka açık iftar sofralarının yanı sıra, DİTİB Genel Merkez konferans salonunda akademisyenlere ve üniversite öğrencilerine, DİTİB personeline, Alman komşulara, dini cemaatlere, sivil toplum kurumları temsilcilerine yönelik geniş katılımlı iftar programları da düzenlendi.

Halka açık iftar yemeği geleneği devam ediyor

DİTİB‘in organizesiyle gerçekleştirilen halka açık iftar yemeklerinde bu yılın ilk iftar yemeği 19 Haziran 2015 Cuma günü gerçekleşti.

1996 yılında başlatılan halka açık iftar yemeklerinin geleneksel hale dönüştüğünü söyleyen DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, DİTİB olarak Almanya genelinde camilerinde her akşam toplu iftarlar düzenlendiğini, genel merkezde ise halka açık iftar yemekleri hayır sever sponsorlarımız tarafından Ramazan boyunca her akşam 800 ile 1000 kişiye iftar yemeği verildiğini söyledi. Aşıkoğlu ayrıca aynı sofra etrafında yapılan iftarların dostluğu, birlik ve beraberliği pekiştirdiği, manevi iklimin bulunmaz fırsatları olduğunu ifade etti.

DİTİB’den geniş katılımlı iftar

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, geleneksel hale getirdiği iftar programlarının diğerinde de inanç,  sanat, siyaset, iş, bilim ve bürokrat dünyası ile bir araya geldi.

300’ün üzerinde davetlinin katıldığı iftar programında DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu konuklara, DİTİB camiası adına geleneksel iftar yemeğine teşriflerinden dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Aşıkoğlu “Rahmet ayı Ramazan-ı Şerif’de siz dostlarımızla birlikte merkezimizde iftar etmekten dolayı sonsuz mutluluk içerisindeyiz. Sizlerle aşımızı, ekmeğimizi paylaşmak üzere yapmış olduğumuz davetimizi kırmayarak iftarımıza iştirak ettiğinizden dolayı her birinize DİTİB olarak şükranlarımı sunuyor, her birinizi teker teker selamlıyorum” diyerek ramazanın inananları iyiliğe yönelttiğini ve kötülüklerden koruduğunu belirtti.

Aşıkoğlu bu yılki Ramazan ayı sloganının “Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman” olduğunu vurguladı.

Ziyaretler gerçekleştirilmeli

Aşıkoğlu ramazan ayında mülteci yurtlarının,  yaşlı bakım yurtlarının, hastanelerin ve hapishanelerin, çocuk ve gençlik yurtlarının aynı zamanda da Müslüman mezarlıklarının ziyaret edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Her akşam 1000 kişiye iftar

Ramazan ayında hangi dilden, dinden ve kültürden olursa olsun, yoksul ve mağdurlarla dayanışmanın arttığını söyleyen Aşıkoğlu, bu ayda özellikle bu kişilere maddi ve manevi desteğin önemini vurguladı.

Aşıkoğlu bu bağlamda özellikle mültecilere yönelik yardımlarda DİTİB cami ve cemaatlerine daha aktif olmaları hususunda hatırlatmaların yapıldığını söyledi. DİTİB’in kendi komşuları arasında da mültecilerin olduğunu, her akşam yaklaşık bin kişiye iftar verdiklerini ve bunların yaklaşık yüzde 80’inin sığınmacılardan oluştuğunu ifade etti.

Türban kararının uygulanması için destek

Prof. Aşıkoğlu, Federal Almanya Anayasa Mahkemesi’nin Almanya’da ki başörtüsü sorununa yönelik verdiği kararın da inanç hürriyeti açısından memnuniyet verici olduğunu belirtti.

“Şimdi bu kararı uygulamaya geçirmek için siyaset ve topluma görevler düşmektedir. Müslüman bayanların kabulü normal hale gelmelidir. Bunun için toplumumuzda bulunan bütün demokratik güçler omuz omuza vermelidirler” diyen Aşıkoğlu  İslam ve Müslümanların da toplumun bir parçası olduğunun kabulünün de aynı şekilde önemli olduğunu ifade etti.

Aşıkoğlu, Müslümanların toplumun ve hayatın her alanında sorumluluk almak istedikleri ve bunun için de toplumun desteğine ihtiyacın olduğunu vurguladı.

Aşk-ı Segah`tan nağmeler

İftar davetine icabet eden T.C. Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, Almanya Protestan Kilisesi Diyalog Sorumlusu Kilise konseyi Üyesi Dr. Detlef Görrig, Alman Başpiskoposlar Konferansı Temsilcisi Helmut Viesmann, Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanvekili Dr. Abraham Lehrer günün anlam ve önemini ihtiva eden konuşma yaparak davet için DİTİB’e teşekkür ettiler.

DİTİB Tasavvuf Müziği Ekibi Aşk-ı Segah‘ın renk kattığı musiki programları, ezanın okunması ve birlikte oruçlar açılmasıyla sona erdi.

Muhabirce/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu