Haberler

DİTİB Eğitim Şurası gerçekleştirildi

DİTİB-Akademi tarafından 1. Eğitim Şurası gerçekleştirildiDİTİB Yönetim Kurulu, DİTİB Eyalet ve Bölge Birlikleri ile DİTİB Akademi bünyesinde kurulan İslam Din Eğitimi Koordinasyon Bürosu temsilcileri, DİTİB I. Eğitim Şurası “Dini Cemaatlerin Sorumluluğu Altında Örgün Din Eğitimi” başlığı altında toplandı. 3 gün devam eden Eğitim Şurası’nda Almanya’da İslam din dersleri ve ilahiyat ile din dersi öğretmenlikleri merkezleri konuları görüşüldü ve İslam Din Eğitimi Koordinasyon Bürosu tanıtıldı.

Din derslerinde Ditib`in sorumluluğu

DİTİB-Akademi tarafından gerçekleştirilen toplantıya, DİTİB Eyalet ve Bölge Birlikleri başkanları, yönetim kurulu üyeleri, birim müdürleri ve bölge merkez koordinatörleri katıldı.  Sunumlar ve panellerle İslam din derslerinin çeşitli eyaletlerde hukuki çerçevesi, İslam din derslerinin mevcut durumu ve DİTİB’in dini cemaat sorumluluğu altında katkıları ile din dersi öğretmen eğitimindeki gelişmeler ele alındı.

DİTİB’e önemli sorumluluk düşüyor

Katılımcılar, İslam din derslerinin anayasaya uygun olarak verilmesi gerektiği, aynı zamanda dini içeriğin üst seviyede verilebilmesi için DİTİB’e önemli bir sorumluluk düştüğü konusunda fikir birliğine vardılar. Eyaletlerde örgün din eğitiminin muhatapları olan DİTİB Eyalet ve Bölge Birliklerine, DİTİB Akademi bünyesinde kurulan İslam Din Eğitimi Koordinasyon Bürosu destek sözü verdi.

Din derslerinin kalitesinin artması

Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğluİslam Din Eğitimi Koordinasyon Bürosu, DİTİB Eyalet Birliklerinin sıkça hukuki, dini ve yapısal sorular iletmesi ve yardım talep etmesi neticesinde oluşturuldu. DİTİB-Akademi Müdürü Taner Yüksel ve Koordinasyon Bürosu sorumlusu Şeyda Can’ın tanıttığı büro, katılımcılar tarafından büyük ilgi  gördü. Şuranın son gününde dini cemaatlerin görev ve sorumluluk alanları, sağlıklı iletişim imkanları, eyaletlerde kurumsallaşma ve okul muhatapları bürolarının (Schulreferate) açılması gibi konular üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, üç günlük istişarenin ardından yaptığı değerlendirme konuşmasında gelişmelerin olumlu sonuçlarına vurgu yaparak “Yeni kurulan İslam Din Eğitimi Bürosu, dini cemaat olarak eyaletlerde hizmet veren kuruluşlarımıza, din dersinin kalitesini artırmada destek olacak. Büronun çalışmaları sayesinde DİTİB Eyalet Birliklerinin yanı sıra işbirliği içerisinde bulunulan öğretmenler ve üniversiteler de istifade edebilecektir” dedi.

Muhabirce/ Köln

 

 

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu