Haberler

Almanya`daki Karadeniz

Karadeniz yayla şenliğiKaradeniz Kız Folklor EkibiAlmanya`nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti`nde yaşayan Karadenizliler, Duisburg kentinde Karadeniz dernekleri tarafından  düzenlenen yayla şenliğine akın etti.

Duisburg Trabzon Şalpazarılılar Derneği, Krefeld Karadenizliler Derneği, Yurt Dışı Giresunlular Derneği`nin birlikte organize ettiği yayla şenliği binlerce Karadenizliyi bir araya getirdi.

Duisburg`un Hochfeld semtindeki Rheinpark`ta düzenlenen şenlik katılımcıların yoğunluğu ve coşkusu ile Karadeniz`in yayla şenliklerini Almanya`da yaşattı. Duisburg`a uzak kentlerden gelenler şenlik alanına çadır kurarak 3 gün boyunca çadırlarda konakladılar. Havaların güzel olması da şenliğe katılımı artırdı.
Yöresel renkler tatlar ilgi odağı

Yayla şenliğine gelenler yöresel kıyafetleri giydikleri gibi, tuttukları takımlar olan Trabzonspor ve Giresunspor formalarını da giyerek Rheinpark`ta bir renk cümbüşü oluşturdular.

Yayla şenliği olur da kemençe ve horon eksik olur mu, olmaz. Hiç susmayan enstrümanlar eşliğinde dev horon halkaları oluşturan Karadenizliler horonu hiç bırakmadı.  Kadınların hazırladığı yöresel yemekler kuymak, siron ve lahana çorbası gibi lezzet standlarının önünde yaylacılar kuyruk oluşturdu.  

Kemençeler susmadı, horon durmadı

Yöresel sanatçılar yöresel müzik

Yayla şenliğinde, Yılmaz Turan, Sabahattin Yanık, Cengiz Topal, İsmail Cumhur, Erdoğan Erol, Serkan Özer ve Orkestrası, Özkan Pekin gibi çok sayıda yöre sanatçısı da sahne aldı. Şenlikte Karadenizliler, bir yandan Trabzon kolbastısı, bir yandan da Giresun karşılaması oynadı. Kızlar folklor ekibinin gösterisi ise, şenliğin en renkli ve en güzel gösterisiydi.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu