Haberler

Dilekçi hasretini maketlerle dindiriyor

Ditib'e bağlı Dinslaken Selimiye Camisi üyelerinden, birinci neslin çınarlarından Tokatlı Kemal Dilekçi köyünün hasretini el emeği göz nuru ağaç oymalarıyla dindiriyor. Dilekçi, ağaçtan köyünde kullanılan birbirinden güzel tarım aletlerinin maketlerini yapıyor.

Kemal Dilekçi Anadolu kültürünü yaşatmak için yapmış olduğu el emeği göz nuru çalışmalarından oluşan birçok eserini Ditib Selimiye Camisi'nde  sergilenmek üzere Başkan Yücel Tekel'e bağışlarken, "Onlar benim adeta çocuklarım gibi, onları köyümün hasretinin verdiği şevkle yaptım. İstedimki köylerinin hasretini çekenler camiye gelip bu eserleri gördükçe köylerini ve nereden geldiklerini unutmasınlar" dedi.

Eserleri teslim alan Selimiye Camisi Dernek Başkanı Yücel Tekel, "Kemal Amca bu camiye çok büyük emekleri geçen biri ve yıllardır faal bir üyemiz. Aynı zamanda cemaat içinde de çok sevilen bir büyüğümüz. Göz nuru olan bu eserlerini camiye bırakacağını duyunca çok duygulandık. Çünkü bu eserlere çok değer verirdi. Camimize bu yaptığı katkılardan dolayı, Kemal Amcaya bir kez daha teşekkür ediyor kendsine sağlıklı uzun bir ömür niyaz ediyorum. Allah onu başımızdan eksik etmesin" dedi.

Şiir de yazıyor

Kendisiyle caminin çayhanesinde sohbet ettiğimiz, Tokatlı Kemal Dilekçi ayrıca tam bir "şir deryası” sayısını hatırlayamadığı yüzlerce şiiri olan Dilekçi, ayrıca müzik piyasasında (sohbetin sonlarında öğrendik) tanınmış bir isim olan oğlu Ali Dilekçi’nin de birçok eserinde imzası olduğunu ifade etti.

Son olarak Soma`da yaşamını yitiren maden emekçileri için yazdığı bir dörtlüğü ve birinci nesil gurbetçiler için yazdığı iki dörtlüğü sizlerle paylaşalım.

Soma Şehitlerine

Tas kömürü ezdi ayak başları

Göçükten çıkardı arkadaşları

Duydu ağlaştı bacı kardeşleri

Sizlere rahmet başımız sağ olsun

Ne kadar yazsam tükenmez dertler

Kundakta öksüz kaldı bebekler

Yavrum diye meleşiyor anneler

Sizlere rahmet başımız sağ olsun

1.Nesil Gurbetçilere

Emekli olduk sanki mutlu muyuz?

Ne kalabiliyoruz, ne dönebiliyoruz

Her gün doktora eczaneye gidiyoruz

Mevlam sonumuzu hayır eylesin

Dilekçi yeter bu kadar yazma

Fazla kederlenip kendini üzme

Gurbet ellerinde bağrını ezme

Mevlam sonumuzu hayır eylesin

Murat Pehlivan/Dinslaken

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu