DerneklerHaberler

Mönchengladbach Kafkas Derneği’nde Cumhuriyet Coşkusu

MÖNCHENGLADBACH- Mönchengladbach Kuzey Kafkas Kültür Derneği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü münasebeti nedeniyle kutlama etkinliği düzenledi.
Mönchengladbach şehrinde bulunan Parite Centrom’da düzenlenen programa Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Federal Milletvekili Gülistan Yüksel, Mönchengladbach Uyum Meclisi Başkanı Hanife Bayır, dernek yönetici ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda seçkin daveti katıldı.

T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul
T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul

Saygı duruşu ve her iki ülkenin marşlarının okunması ile başlayan programda kısa bir konuşma yapan Mönchengladbach Kuzey Kafkasya Kültür Derneği Başkanı Yusuf Bilgen, programa katılanların Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak teşekkür etti.
CUMHURİYETİN 100.YILINI ALMANLARLA BİRLİKTE KUTLUYORUZ
Programda bır konuşma yapan T.C.Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, “30 Ağustos 2023 tarihinden yeni göreve başladım. Bu vesile ile kendimi çok hızlı bir şekilde Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlamamız çerçevesinde birçok yerde gerçekleştirilen resmi veya gayri resmi etkinlik içinde düzenlerken, ya da katılırken buldum. Konsolosluğumuzda düzenlenen etkinliğimizde Kuzey Kafkasya Derneği’nin temsilcilerini de ağırlamaktan şeref duyduk. Akabinde birçok sivil toplum kuruluşlarımız bugünkü gibi kıymetli etkinlikler düzenlediler.

Mönchengladbach Kafkas Derneği’nde Cumhuriyet Coşkusu
Mönchengladbach Kafkas Derneği’nde Cumhuriyet Coşkusu

Bunların da en az resmi etkinlikler kadar anlam taşıdığını düşünüyor ve önemsiyorum. Gerek ülkemizle bağların korunması, gerek tarihimizin yad edilmesi, gerek Almanya’daki Türk toplumunun bir arada bulunması, birlik içinde hareket edilmesi bütün bu açılardan gerçekten çok anlamlı etkinliklerdir. Dolaysıyla teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün temellerini çok sağlam bir şekilde attığı Cumhuriyetimizin 100. yılını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın liderliğinde halkımızın ve Almanya Türk toplumunun da büyük coşkusu ile bu günlerde kutlamanın kıvancını yaşıyoruz. Alman dostlarımızla beraber kutluyoruz.
CUMHURİYETİMİZİN 2. YÜZYILINA BÜYÜK UMUTLARLA GİRİYORUZ

Mönchengladbach Kafkas Derneği’nde Cumhuriyet Coşkusu
Mönchengladbach Kafkas Derneği’nde Cumhuriyet Coşkusu

Gerçekten gurur duyacak birçok gelişmeleri 100 yıl içerisinde yaşadık. Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin tarihi, etrafımızdaki zorluklar ve jeopolitik ihtilaflar düşünüldüğü zaman 100 yıldır Türkiye’nin hiçbir büyük savaşa girmeden çok büyük bir istikrarsızlık yaşamadan sürekli refah seviyesini artırması, eğitim seviyesinin yükselmesi, 100 yıl sonunda sağlık sektöründe rağbet gören, ulaştırma ve iletişim alt yapısı ile, inşaat sektörü ile gittikçe büyüyen dünyada örnek gösterilen ihracat kapasitesi ile Avrupa Birliği’nin de 1996 yılından buyana içinde bulunduğu Gümrük Birliği’nin de etkisi ile dünyanın her yerinde rekabet edebilir hale gelmiş deneyimli özel sektör gücü ile eğitimli genç nüfusuyla sonrasında mensubu bulunduğumuz NATO ittifakı içinde en büyük ikinci ordusu silahlı kuvvetleri ile dünyanın en büyük beşinci temsil ağına sahip diploması ile etkin devlet gücü ile övünüyoruz ve Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına büyük umutlarla giriyoruz” dedi.
MERT AKSOYLU AKORDEONUYLA PROGRAMA RENK KATTI
Programda yapılan konuşmaların ardından birbirinden lezzetli yöresel Çerkes yemekleri ikram edilirken, Akordionist müzisyen Mert Aksoylu’nun Çerkes müzikleri eşliğinde gençler de Çerkes oyunlarını sergileyerek güne renk kattılar. Muhabirce/İsa Aksoylu- MÖNCHENGLADBACH

İlgili yazılar

Başa dön tuşu