Haberler

Dedelerin göç hikayesine torunlardan film


Almanya`nın Gladbeck kentindeki Heisenberg Gymnasium`da eğitim gören Türk kökenli öğrenciler, çektikleri filmle hem göç tarihine bir katkı sundular hem de gala gelirini Afrika`daki su sondaj kuyularına bağışlayarak Afrika`daki susuzluğa dikkat çektiler.  

1965 yılında Türkiye`den Almanya`ya işçi ailesi olarak gelen bir Türk ailesini konu alan “Mehmet Almanya`da“ adlı film, okulun Türkçe öğretmeni Arslan Yalçın tarafından projelendirildi. Yaklaşık 6 aylık bir çalışma sonucu hazırlanan filmin montajını da öğrenciler yaptı.

Öğrenciler hem oynadı hem montaj yaptı

Sol.) Emirhan Aktuş, Emre Kaya, Mahmut Eryılmaz (Türkçe öğretmeni), Naci Devrim Tığ ve Mert Sürücü Almanca alt yazılı olarak hazırlanan filmin oyuncu kadrosunda Begüm Öztürk, Emre Kaya, Enes Bilgin, Emirhan Aktuş, Halenur Öremiş, Mert Sürücü, Naci Devrim Tığ, Selin Okur, Tuğrul Sezer, yer aldı. Filmin montajını da Mert Sürücü yaparken, yönetmenliğini Türkçe öğretmenleri Arslan Yalçın ve Mahmut Eryılmaz yaptı.

Filmin başrol oyuncularından Naci Devrim Tığ, ilk kez bir filmde rol aldığını belirterek, dedelerinin  Almanya`ya gelişini canlandırmanın hem duygusal, hem de heyecanlı olduğunu söyledi.

Dedelerimizin hikayesini kalıcı hale getirmeyi istedik

Naci Devrim Tığ, filmle ilgili olarak “Türkçe dersimizde, göç konusunu işlerken böyle bir film çekmek aklımıza geldi. Türkçe öğretmenimiz Arslan Yalçın da bu konuda bize büyük destek oldu. 20 kişilik bir ekiple filmi hazırladık. Arkadaşlarımız çok emek verdi. Başrol oynamak da çok heyecan verici. Biz  böyle bir filmle dedelerimizin hikayesini kalıcı hale getirmek, gelecek nesillere güzel bir armağan bırakmak istedik. Bizi destekleyen herkese teşekkür ederiz“ dedi.

İlkay Gündoğan imzalı forma 180 euroya satıldı

Proje adına konuşan Türkçe öğretmenlerinden  Mahmut Eryılmaz ise bu tür çalışmaların öğrencilerin geleceği açısından çok önem taşıdığını ifade ederek, öğrencilerin bu çalışmalarla  hem kendilerini geliştirdiklerini, hem de Afrika`daki insanlar için yardımda bulunarak sosyal angajmanlarını ortaya koyduklarını söyledi.

İlginin yoğun olduğu galada  düzenlenen açık artırma ile Borussia Dortmund`un Türk kökenli futbolcusu İlkay Gündoğan`ın  imzalı forması, 180 euroya alıcı bulurken, çok sayıda obje de satışa sunuldu. Galadan elde edilen tüm gelirin, Afrika`da kurulacak olan su sondaj kuyusu projesine bağışlanacağı belirtildi.

Muhabirce/ Gladbeck

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu