Haberler

DEB Almanya`ya geldi

Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet, Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.

Toplantıya, Dernek Başkanı Dr. Mesut Hüseyin, derneğin ikinci başkanı Erdoğan Hasan İbrahim ve Avrupalı Çaycumalılar Derneği Genel Başkanı Muharrem Yiğit ve çok sayıda vatandaş katıldı.

''Din derslerine ağırlık verdik''

Katılımın yoğun olduğu toplantının açılış konuşmasını Dernek Başkanı Dr. Mesut Hüseyin yaptı. Kendisinin de DEB Partisi üyesi olduğunu belirten Dr. Mesut Hüseyin, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’u derneğinde görmekten ve ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Hüseyin, ''Derneğimiz, Sivil Toplum Kuruluşları arasında önemli bir yere sahiptir. Derneklerin faaliyetleriyle birlikte çeşitli kültür ve toplulukları tanıma fırsatı buluyoruz, bunun bilincinde olarak tüm Batı Trakya Türk Derneklerinin çalışmalarını destekliyoruz. Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gelenekleri yaşatma ve dayanışma konusunda ilçemizdeki örnek derneklerden biridir. Derneğimizin kadınlar ve gençlik kolunu kısa zamanda faaliyete geçirdik, en önemlisi ise, derneğimizin çatısı altında 4-13 yaş grubu çocuklarımıza din ve Kuran derslerini sunmamızdır. Cahit Hasan hocamız haftada 4 defa 40 çocuğumuza din ve Kuran dersi veriyor'' dedi.

Lozan Antlaşması'na uyulmuyor

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş konuşmasında, Batı Trakya Türklerinin büyük bir ekonomik krizle boğuştuğunu, işsizliğin insanları olumsuz etkilediğini ve buna acil çözümler üretilmesinin şart olduğunu ifade etti. Çavuş, "240 İmam Yasası uygulamaya konuldu. Lozan Antlaşması’nda var olan dini özerklik böylece son buldu. Türkçe-Yunanca eğitim verecek anaokullarının açılmasına müsaade edilmeyerek ve öğrenci azlığı bahane edilerek, ilkokullar kapatıldı, bu sebeple eğitim özerkliği de büyük bir darbe aldı. Yüzde 3'lük bir baraj ile önümüze büyük engeller konuluyor. Partimizin ilk hedefi, en kısa zamanda Atina'ya bir büro açmaktır" şeklinde konuştu.

Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hasan da, DEB Partisinin önemli çalışmalar yaptığını belirtti ve Merhum Dr. Sadık Ahmet’in kurmuş olduğu DEB Partisinin çalışmalarını yakından takip ediyorum ve her zaman da partimizin yayındayız diye konuştu.

Mustafa Tığlı/ Witten

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu