Haberler

“Çocuklar için bir kalp”

Almanya'da  "ran jahrhunderspiel (yüzyılın maçı)" adı altında ve "Çocuklar için bir kalp" sloganıyla oynanan gösteri maçında, Alman ve Türk milli takımlarının efsane isimleri dün karşı karşıya geldi.

Schalke Veltins Arena Stadı'nın tribünlerini dolduran yaklaşık 20 bin aşkın Türk ve Alman futbolsever efsanelerin maçını zevkle izledi. Maçı Türkiye 7-2 kazandı.

Yakın zamanda aktif futbola veda eden Ayhan Akman, Yıldıray Baştürk, Ahmet Dursun, Metin Tümer ve Rüştü Reçber gibi yıldızların forma giydiği Türkiye takımı, aralarında 1991'de futbolu bırakan Rüdiger Abramczik , Klaus Fischer (1998) ve Manfred Schwabl (1997) gibi aktif futbol yaşamına son veren isimlerden oluşan Almanya takımına karşı oynadı.

Gösteri maçında Türkiye'nin efsane futbolcularının sergilediği güzel oyun büyük beğeni toplarken, Yıldıray Baştürk, Ahmet Dursun ve Ümit Karan futbol şovlarıyla ve attıkları gollerle, tribünleri dolduran Türk-Alman futbolseverleri deyim yerindeyse büyüledi.

Futbol şov

Seyircilerin ve oyuncuların odukca keyif aldığı maçta Türkiye Ahmet Dursun (4), Yıldıray Baştürk (2) ve Ümit Karan (1) ile Alman Millileri adeta gol yağmuruna tutarken, Mario Basler ile Christian Schreier de Almanya takımının gollerini atan isimler oldu.

Maç gelirinin tamamının, yardıma muhtaç çocuklara gönderileceği belirtilirken, yardımların başta afet yaşayan Filipinler olmak üzere, Berlin ve İstanbul'da belirlenen çocuk yardım kuruluşlarına ulaştırılacağı açıklandı.

Yardım maçına yoğun ilgi

Yardım amaçlı oynanan Almanya ve Türkiye efsaneler maçına, aralarında çok sayıda Türk taraftarların da bulunduğu 20 bini aşkın futbolsever bilet alarak yardıma muhtaç çocuklar için katkıda bulundu.

Türkiye Takımının başında görev alan ve maç sonunda habercilere konuşan Teknik Direktör Christoph Daum, "Yardıma muhtaç çocuklar için oynanan maça Türkiye'den katıldığımız için çok mutluyuz. Zaman ayırıp gelen oyunculara teşekkür ediyorum. Çok sayıda Türk taraftarın da izlediği ve muhteşem bir atmosferin oluştuğu bir maç oldu.Futbol adına da güzel görüntüler yaşandı. Böyle anlamlı maçların sayısının artmasını umuyorum" dedi.

Yardım maçıyla yeniden sahada ter döken Ahmet Dursun, Rüştü Reçber, Ümit Karan, Alpay Özalan ve Hakan Ünsal maçın ardından, yardıma muhtaç çocuklara bizimde ufak bir katkımız olduysa, bu bizi mutlu eder. Böylesine anlamlı bir organizasyonda bulunmak güzeldi. Geçmişte beraber futbol oynadığımız arkadaşlarımızla yeniden buluşmakta keyifli oldu.Böyle organizasyonlar, Türkiye'de de olmalı. Bizim buraya gelmemize öncülük yapan Christoph Daum'a, teşekkür ediyoruz şeklinde konuştular.

Futbolu erken bıraktılar

Maçın ardından habercilerin sorularını yanıtlayan milli takım eski kaptanlarından Rüştü Reçber ve Teknik Direktör Ümit Kayıhan, gösteri maçında eski günlerini aratmayan bir futbol sergileyen Ahmet Dursun, Yıldıray Baştürk ve Ümit Karan'a övgüler yağdırdı. Ümit Kayıhan, "sahada çok başarılı oyuncular vardı, bu oyuncuları Süper Lig'te bir takıma alınsa, herhalde ilk 10'na girerler, yeteneğin hiçbir zaman, antrenmanı olmadığını gördük" dedi.

ştü Reçber, "evet çok iyi oynayan arkadaşlarımız oldu. İçerde de konuştuk, Yıldıray ve Ahmet'e  tekrar futbola başlayabilirsiniz dedik. Çok yazık olmuş onlara" diye konuştu.

Gösteri maçına Türkiye takımı, şu isimlerle katıldı: ştü Reçber, Soner Tolungüç, Hakan Ünsal, İbrahim Üzülmez, Alpay Özalan, Metin Tümer, Tayfun Korkut, Bülent Korkmaz, Toprak Kırtoğlu, Ümit Karan, Kerem İnan, Tayfur Havutcu, Ceyhun Eriş, Ahmet Dursun, Ümit Davala, Yıldıray Baştürk, Ayhan Akman.

Türkiye Takımı'nın Teknik Direktörü Christoph Daum, yardımcısı da Ümit Kayıhan idi.

Alman Takımı ise Jens Lehman, Rüdiger Abramczik, Mario Basler, Stefan Beinlich, Fredi Bobic, Thomas Brdaric, Guido Buchwald, Hans Jörg Butt, Klaus Fischer, Thomas Hasler, Horst Heldt, Jürgen Kohler, Oliver Kreuzer, Martin Max, Oliver Neuville, Carsten Ramelow, Thomas Riedl, Karl-Heinz Riedle, Christian Schreier, Manfred Scwabl, Andreas Thom, Olaf Thon, Herbert Waas, Christian Wörns, Dariusz Worz ile sahaya çıktı.

Alman Takımı'nda Teknik Direktör görevini Felix Magath, yardımcılığını Toni Schumacher ve menajerliginide Calmund Reiner yaptı.

Muhabirce/ Gelsenkirchen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu